Sofra Dardane bashkon trojet, mbi 1000 artistë dhurojnë spektakël
Kulturë

Sofra Dardane bashkon trojet, mbi 1000 artistë dhurojnë spektakël

14.Jun.2019 10:29
0

Ka përfunduar festivali Sofra Dardane, edicioni i 17-të në Tropojë, i cili ndezi atmosferën për 3 net me radhë në stadiumin e qytetit. Në Festivalin e organizuar nga Unioni Artistik i Kombit Shqiptar “Kalorës i Urdhrit të Skënderbeut” në stadiumin e lojërave me dorë në qytetin e Bajram Currit, rreth 60 grupe artistike shpalosën vlerat kulturore të zonave që ata përfaqësojnë.

Mbi 1000 artistë nga të gjitha trojet etnike të kombit shqiptar u ngjitën në skenë me datë 10-11-12 qershor dhe festivali u përcoll për orë të tëra nga mijëra qytetarë. 

Këngët, vallet dhe meloditë orkestrale që u interpretuan sollën folklorin e të gjitha trevave shqiptare.

“Ky edicion përkoi me 20-vjetorin e çlirimit të Kosovës dhe ka pasur vetëm mbështetjen e Bashkisë së Tropojës pasi është përjashtuar politikisht nga projekti shtetëror nga Ministria e Kulturës”, shprehet kreu i Unionit Artistik të Kombit Shqiptar, njëherazi producent i këtij festivali Azgan Haklaj.

“Një surprizë gjatë festivalit ka qenë edhe momenti kur i është uruar ditëlindja, 45-vjetori Kryetarit të PD së Shqipërisë z. Lulzim Basha i cili është kujdesur për festivalin”, thotë më tej Haklaj.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Sofra Dardane prej 17 vitesh ka bashkuar trojet shqiptare në amfiteatrin sportiv të qytetit të Bajram Currit. Në natën e tretë të festivalit të Sofrës Dardane u ndanë disa çmime. Çmimi i parë iu dha ansamblit Folk Alba Tiranë, i dyti nga ansamblet Krahu i Shqipes Vlorë dhe Ansambli i Elbasanit i ndjekur nga Ansambli i Prishtinës dhe Ansambli Romaja.

Lojtari shqiptar i Maqedonisë u përzu nga një restorant në Prilep vetëm pse foli shqip
Ambasadori amerikan në Serbi: Askush s’është dënuar akoma për vrasjen e vëllezërve Bytyçi
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration