Skandal në Sarajevë: Pacientët me coronavirus po vdesin shkaku i respiratorëve të dobët kinez?
Rajoni dhe Politika

Skandal në Sarajevë: Pacientët me coronavirus po vdesin shkaku i respiratorëve të dobët kinez?

06.Apr.2021 08:35
0

Prokuroria në Sarajevë sot nisi një hetim nëse njerëzit që po vdesin janë shkaku i aparateve për frymëmarrje nga Kina.

Vendimi u mor pasi 17 anesteziologë nga Qendra Klinike në Sarajevë paralajmëruan se pacientëve me COVID-19 që kanë gjendje të rëndë klinike, nuk po u jepet kujdesi adekuat.

Meqenëse numri i vdekjeve është rritur ndjeshëm, veçanërisht në Sarajevë, anesteziologët kanë përmendur si një arsye të mundshme që në fazën më të vështirë të sëmundjes ata janë të lidhur me aparate për frymëmarrje me cilësi të ulët, të prokuruar vitin e kaluar nga Kina në rrethana të dyshimta, raporton klix.ba.

Kjo është arsyeja pse kryeministri i Federatës së Bosnje-Hercegovinës, Fadil Novaliq dhe personat e tjerë të përfshirë në prokurim po gjykohen, për të cilat 5.3 milionë euro janë ndarë nga buxheti.

Qindra respiratorë kinezë të shënuar ACM812A, sipas anesteziologëve që i trajtojnë ato, janë praktikisht të padobishme në spitale sepse nuk lejojnë rrjedhën e ventilimeve të pacientit dhe as nuk janë të dobishëm në trajtimin e gjendjes patologjike të pacientëve të diagnostikuar me coronavirus. 

Çfarë mund të bëni pas vaksinimit kundër koronavirusit?
Vuçiq: Deklaratat nga Prishtina nuk janë inkurajuese, ata duan njohje të madhe
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration