Si bëhet sallata më e popullarizuar në botë
Trupi dhe shëndeti

Si bëhet sallata më e popullarizuar në botë

13.Nov.2018 09:58
0

Sallata Cezar është zgjedhja e vërtetë për racion të shëndetshëm dhe të shijshëm.

Përbërësit:

▪ 200 gr fileta pule
▪ 1 fetë buke të thekur
▪ Sallatë e gjelbër
▪ 50 gr djathë Parmigiano në copa të vogla
▪ 5-6 domate qershi sipas dëshirës

Përbërësit për salcën:

▪ 100 ml majonezë
▪ 40 ml qumësht
▪ 40 gr parmigiano i grirë
▪ 1 lugë gjelle mustardë
▪ 2 lugë gjelle lëng limoni
▪ 1 thelbi hudhër

Përgatitja:

Përbërësit e salcës i fusim të gjithë bashkë në mikser dhe i përziejmë deri sa të bëhet një masë homogjene në formë salce.

Filetat e pulës i presim në kubikë të vegjël dhe e skuqim me pak vaj ulliri, kripë dhe piper.

Bukën e thekur e presim në kubikë gjithashtu dhe e hedhim bashkë me filetat e pulës  sipër sallatës së gjelbër dhe djathit në copa.

Në fund shtojmë salcën sipas dëshirës.

/Telegrafi/

 

Intel prezanton modemin e ri 5G me shpejtësi deri në 6Gbps
Në Fjalorin Enciklopedik të Kosovës I-II, është dashur të përfshihen edhe emra më meritor nga Lugina e Preshevës
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration