'Shqiptari më i urryer në botë' kërkon lirimin nga burgu që të ndihmojë në luftën ndaj COVID-19
Rajoni dhe Politika

'Shqiptari më i urryer në botë' kërkon lirimin nga burgu që të ndihmojë në luftën ndaj COVID-19

08.Apr.2020 08:39
0

Ish drejtuesi ekzekutiv i një kompanie farmaceutike i dënuar për zhvatje, Martin Shkreli, kërkon që të lirohet nga burgu që të mund të ndihmojë në uftën ndaj COVID-19.

Ai u kthye në një nga njerëzit më të përçmuar në SHBA, dhe në shqiptarin më të urryer në botë, pasi në vitin 2018, rriti shumëfish çmimin e një ilaçi mjaft të kërkuar.

37 vjeçari në Brooklyn nga prindërit emigrantë me origjinë shqiptare u dënua pasi u akuzua për vjedhjen e 11 milionë dollarë aksione të kompanisë së tij si dhe për shitjen e një ilaçi të quajtur Daraprim nga 13.50 dollarë një pilul në 750 dollarë. Ai në fakt duhet të lirohet nga burgu në 2023.

Kërkesa e tij e lirimit e përbërë nga 11 faqe është publikuar nga “Prospero Pharma,” një kompani që Shkreli bashkëthemeloi në 2015.

Kjo kompani ishte objekt hetimi në 2019 pasi u akuzua se kishte krijuar pikërisht me qëllim që të mundte kompaninë “Retrophin” nga e cila Shkreli ishte shkarkuar

 

Në dokument ai thotë se nuk do që të lirohet për përfitime personale por se ai ka qenë një sipërmarrës i dy kompanive farmaceutike dhe mund të ofrojë një pasqyrë të vlefshme për zhvillimin e një trajtimi kundër koronavirusit.

Shkreli shkruan se do të asistojë në një grup kërkimor për ilaçin kundër COVID-19 për një periudhë 3 mujore dhe se lirimi i tij pas periudhës së COVID nuk është zgjidhje.

 

Shkrimi në gjuhën angleze: ‘Pharma Bro’ Martin Shkreli wants out of prison to research coronavirus

 
Pas 76 ditëve Kina heq bllokimin në Wuhan nga COVID-19
Egjipti do t’i ndalojë tubimet fetare gjatë Ramazanit për shkak të koronavirusit
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration