Shenjat kryesore se keni mungesë magnezi dhe çfarë duhet të bëni për të!
Trupi dhe shëndeti

Shenjat kryesore se keni mungesë magnezi dhe çfarë duhet të bëni për të!

16.Oct.2018 10:55
0

Është vërtet e pabesueshme që një mangësi e vetëm e një lënde ushqyese mund të ketë një ndikim të madh në shëndetin tonë.

Dieta standarde e amerikanëve ka shkuar në një ndryshim drastik gjatë dekadave të fundit dhe ka shkaktuar probleme shëndetësore që ishin të panjohura më parë. Shumë njerëz kanë shëndet të dobët në ditët e sotme për shkak të mungesës kronike të disa lëndëve ushqyese.

Magnezi është një nga ushqyesit që është më së shpeshti i mangët. Trupat tanë mbështeten në magnez për një numër procesesh të rëndësishme dhe për fat të keq, është pak e vështirë për të marrë magnez nga burimet ushqimore.

Çfarë e bën kaq të vështirë për të marrë një sasi të mjaftueshme të magnezit?

Për shkak të praktikave moderne bujqësore dhe erozionit nuk ka mbetur shumë magnez në tokë. Magnezi mund të gjendet në ushqime si fasule, fara, arra dhe zarzavate me gjethe të errëta. Ju gjithashtu mund të gjeni magnez në formën e suplementeve.

Këto simptoma janë shenjë e mungesës së magnezit:

 • Marrje mendsh
 • Ankth
 • Humbja e kujtesës
 • Ciste
 • Mungesa e kaliumit. Mund të shkaktojë nervozizëm dhe etje ekstreme
 • Migrenë
 • Dhimbje muskulore
 • Depresion
 • Hipertension
 • Problemet e zemrës
 • Astmë
 • Vështirësi kur gëlltiteni
 • Mungesa e kalciumit
 • Presion të lartë të gjakut
 • Sëmundje të veshkave dhe të mëlçisë
 • Osteoporozë
 • Sëmundje zorrësh
 • Diabet tipi 2
 • Lodhje
 • Kapsllëk
 • Pagjumësi
 • Fertiliteti
 • Të përziera
 • Vështirësi në frymëmarrje
 • Ndryshimet e personalitetit. Simptomat e depresionit, ankthit dhe çrregullimeve të ngjashme të humorit.
 • Sindromi Raynaud. Mund të shkaktojë gishta të ftohtë ose ndryshime të ngjyrës së lëkurës për shkak të ndryshimeve në temperaturë dhe mpirje në gjymtyrë.

Mosmarrja e mjaftueshme e magnezit çdo ditë është një gabim i madh. Trupat tanë e përdorin këtë mineral për më shumë se 300 reaksione kimike dhe procese dhe nëse nuk merrni sasinë e mjaftueshme, ju mund të pengoni seriozisht potencialin dhe shëndetin e trupit tuaj.

Ju mund të rrisni nivelet e magnezit në trup duke përfshirë ushqime të pasura me magnez në dietën tuaj! 

Vdiq bashkëthemeluesi i Microsoftit, “pa të s’do të kishte kompjuter”
Hazard i jep një lajm të keq tifozëve të Real Madridit
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration