SHBA mirëpret synimin e Serbisë që ta shpallë Hezbollahun organizatë terroriste
Rajoni dhe Politika

SHBA mirëpret synimin e Serbisë që ta shpallë Hezbollahun organizatë terroriste

14.Sep.2020 09:25
0

Shtetet e Bashkuara kanë mirëpritur njoftimin e Serbisë se synon ta shpallë Hezbollahun organizatë terroriste.

“Ky është një hap i rëndësishëm që kufizon aftësitë e këtij grupi terrorist, që ka mbështetjen e Iranit, që të operojë në Evropë”, tha përmes një deklarate për media, sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo.

Synimi që Serbia ta shpallë organizatë terroriste Hezbollahun, është pjesë e marrëveshjes për normalizim ekonomik, që Serbia dhe Kosova nënshkruan në Shtëpinë e Bardhë më 4 shtator.

Të dy shtetet janë pajtuar që këtë organizatë e militantëve shiitë të Libanit, që ka mbështetjen e Iranit, ta shpallin terroriste.

Kosova, më 23 qershor, 2020 e shpalli Hezbollahun organizatë terroriste.

“Nuk ka asnjë dyshim se operacionet e Hezbollahut në Evropë po rrëzohen si domino, aty ku ka vazhduar që të planifikojë sulme terroriste, të sigurojë teknologji ushtarake dhe të mbledhë fonde shumë të nevojshme. Veprimet e fundit nga Gjermania dhe Lituania ndaj Hezbollahut u pasuan nga veprimet që ndërmorën vitin e kaluar Mbretëria e Bashkuar dhe Kosova”, thotë sekretari Pompeo.

Sekretari Pompeo tha e SHBA-ja vazhdon të ju bëjë thirrje shteteve të Bashkimit Evropian që ta shpallin Hezbollahun si organizatë terroriste, në mënyrë, që siç tha, të parandalojnë aktivitetin e kësaj organizate në territoret e tyre.

“Ne iu bëjmë thirrje shteteve në Evropë dhe gjetkë që të ndërmarrin të gjitha veprimet që mund të ndalojnë operativët, rekrutuesit dhe financuesit e Hezbollahut që të operojnë në territoret e tyre”, deklaroi Pompeo.

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, përmes një postimi në Twitter, e siguroi sekretarin Pompeo, se shteti i tij do të vazhdojë përkushtimin për të sjellë “paqe dhe stabilitet” dhe për të kontribuar në sigurinë botërore.

Hezbollahu, si tërësi, konsiderohet grup terrorist nga Shtetet e Bashkuara, Britania e Madhe, Izraeli, Arabia Saudite dhe disa vende tjera të Bashkimit Evropian.

 

 
Shtatë shenja që tregojnë se ju mund të keni patur COVID-19 dhe ta keni kaluar atë
Opinion: Lugina e Preshevës, temë tabu dhe e demonizuar për politikanët kosovarë
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration