SHBA-ja vret gjeneralin e forcave elite të Iranit
Rajoni dhe Politika

SHBA-ja vret gjeneralin e forcave elite të Iranit

03.Jan.2020 08:36
0

Gjenerali, Qasem Soleimani, kreu i forcave elite të Gardës Revolucionare të Iranit është vrarë nga forcat amerikane në Irak.

Pentagoni ka konfirmuar se ai është vrarë me “vendim të presidentit”.

Gjenerali Soleimani ka qenë në makinë teksa ishte nisur në aeroportin e Bagdadit, bashkë me milicitë e përkrahura nga Irani, kur është qëlluar përmes një sulmi ajror të Shteteve të Bashkuara.

Lideri suprem i Iranit, Ayatollah Ali Khamenei ka thënë se “hakmarrje e ashpër i pret kriminelët”, mbrapa këtij sulmi.

Ai ka shpallur tri ditë zie.

Gjenerali Soleimani ka qenë figurë e rëndësishme në regjimin iranian. Forcat e tij elite, Quds, i kanë raportuar drejtpërdrejt liderit suprem Khamenei dhe ai është konsideruar si figurë historike kombëtare.

Mirëpo Shtetet e Bashkuara e kanë cilësuar komandatin dhe forcat e tij si terroristë dhe i ka mbajtur përgjegjës për vdekjet e qindra personave që kanë qenë pjesë e personelit amerikan.

Presidenti amerikan, Donald Trump, në një postim të Twitter ka publikuar një fotografi të flamurit amerikan, pasi është bërë i ditur lajmi.

 Pak pas sulmit, çmimet globale të naftës janë rritur më shumë se 4 për qind.

Çfarë ndodhi?

Mediat amerikane kanë raportuar se gjenerali Soleimani dhe zyrtarë të milicisë së përkrahur nga Irani janë nisur me dy makina drejt aeroportit të Bagadait, kur janë qëlluar nga një dron amerikan.

Garda Revolucionare e Iranit ka thënë se edhe lideri i milicisë iraniane, Abu Mahdi al-Muhandis është në mesin e të vrarëve.

Pentagoni përmes një deklarate ka thënë: Me udhëzime të presidentit, ushtria amerikane ka marrë vendim për të mbrojtur personelin amerikan duke vrarë, Qasem Soleimanin.

“Ky sulm ajror synon të ndalojë planet e Iranit për sulme në të ardhmen. Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë të marrin të gjithë hapat e nevojshëm për të mbrojtur njerëzit dhe interesat tona në gjithë botën”, është thënë mes tjerash në deklaratë.

Ky sulm me dron vjen disa ditë pasi disa protesues kanë sulmuar ambasadën amerikane në Bagdad, duke u përleshur edhe me forcat amerikane në ato hapësira.

Pentagoni ka thënë se Gjenerali Soleimani ka miratuar sulmet në ambasadën e SHBA-së.

Si është përgjigjur Irani?

Ministri i Jashtëm iranian, Javad Zarif, e ka cilësuar sulmin “akt ndërkombëtar të terrorizmit” në një postim në Twitter, duke thënë se Shtetet e Bashkuara “kanë përgjegjësi për të gjitha pasoja e avanturizmit të tyre mashtrues”.

Ish-komandati i Gardës Revolucionare, Mohsen Rezaei, ka thënë se Irani do të kryejë “hakmarrje të ashpër ndaj Amerikës”.

Një zëdhënës i Qeverisë iraniane ka thënë se personeli për siguri kombëtare do të takohet brenda disa orëve për të diskutuar “aktin kriminal të sulmit”.

Kush ishte Qasem Soleimani?

Nga viti 1998, Gjenerali, Qasem Soleimani, ka udhëhequr forcat elite të Gardës Revolcuinare të Iranit, të cilat kryjnë operacione sekrete jashtë vendit.

Irani ka pranuar rolin e këtyre forcave në konfliktin në Siri, duke këshilluar forcat besnike të presidenit sirian, Bashar al-Assad.

Këto forca kanë armatosur mijëra militantë për të luftuar bashkë me to.

Administrata e presidentit Trump ka supozuar se forcat Quds janë “mekanizmi primar i Iranit për të mbështetur” grupet që SHBA-ja i konsideron terroriste në Lindje të Mesme, duke përfshirë lëvizjen Hezbollah të Liban dhe Xhihadin Islamik Palestinez, duke financur, trajnuar dhe ofruar armë këto grupe.

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, e pati shpallur Gardën Revolucionare të Iranit bashkë me forcat elite si organizatë terroriste në muajin prill të vitit të kaluar.

Përgatiti: Krenare Cubolli- REL
Figura të njohura nënshkruajnë kundër Serbisë për “kërcënim të paqes”
Liverpooli mbyll një vit kalendarik pa humbje në Premier Ligë
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration