SHBA-ja fillon sanksionet kundër Kosovës, partneriteti me FSK-në drejt ndërprerjes
Rajoni dhe Politika

SHBA-ja fillon sanksionet kundër Kosovës, partneriteti me FSK-në drejt ndërprerjes

09.Feb.2019 16:35
0

Administrta Amerikane e ka anuluar vizitën e gjeneralit Orr nga Garda Kombëtare e shtetit të Iowas, që është partnere e FSK-së dhe mbështet trajnimet e FSK-së.

Periskopi nga burime brenda Qeverisë mëson se ky njoftim i është përcjellë Zyrës së Kryeministrit dhe Komandës së FSK-së, por asnjëri prej këtyre institucioneve nuk e ka bërë publike këtë për qytetarët.

Në njoftimin e Administratës Amerikane, siç mëson Periskopi, thuhet se ky hap është marrë për shkak të mosbashkëpunimit të autoriteteve kosovare me autoritetet ndërkombëtare në heqjen e pengesave për vazhdimin e dialogut në mes të Kosovës dhe Serbisë, më saktë për shkak të refuzimit të palës kosovare për të pezulluar taksat e vëna kundër produkteve të Serbisë dhe të Bosnje e Hercegovinës.

Njoftimi nga Administrata Amerikane, po ashtu thotë se janë duke shqyrtuar edhe masa tjera në kuadër të bashkëpunimit me FSK-në, si ndërprerja e trajnimeve dhe programeve edukative, etj.

Muajin e kaluar, Administrata Amerikane i ka refuzuar vizën kryeministrit Haradinaj dhe pjesëtarëve të tjerë të Qeverisë së Kosovës për arsyen e njëjtë.

 

Profesori britanik: Le të bëhet shkëmbimi i territoreve Kosovë-Serbi, nëse kjo çon në marrëveshje finale
DW: Zgjidhja Kosovë-Serbi shumë larg, kriza evidente
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration