Serbia i premton Maqedonisë së Veriut 8.000 vaksina "Pfizer" nga dërgesa e saj
Rajoni dhe Politika

Serbia i premton Maqedonisë së Veriut 8.000 vaksina "Pfizer" nga dërgesa e saj

19.Jan.2021 08:54
0

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, njoftoi se Serbia ofroi të paktën 8.000 vaksina nga prodhuesi "Pfizer", ndërsa po negociohet edhe për vaksina të tjera.

"Në komunikim të drejtpërdrejtë me presidentin serb Aleksandar Vuçiç këtë mëngjes, ne ramë dakord të marrim 8.000 vaksina kundër COVID-19 nga dërgesa e tyre. Ata pranuan të na ndihmojnë ndërsa detajet do t'i përcaktojmë më vonë gjatë ditës", tha kryeministri Zaev.

Ai gjithashtu tha se është biseduar edhe për vaksinat e tjera për të cilat pala serbe ka kontrata, por për të cilat duhet të kontrollojnë klauzolat nëse mund t'ua dorëzojnë vendeve të tjera.

"Unë jam shumë mirënjohës dhe në emër të gjithë popullit maqedonas dua t'i përcjell mirënjohje presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiç, qeverisë dhe popullit serb", tha kryeministri Zaev.

Ai gjithashtu tha se bëhet fjalë për një "akt serioz miqësie", duke shtuar se kjo tregon që Serbia dëshiron të solidarizohet dhe të ndajë me fqinjin e saj jugor disa nga vaksinat që ka.

Zaev gjithashtu tha se presidenti serb Vuçiç kishte shprehur dëshirën që vaksinat të jepeshin si donacion, duke shtuar se në fund janë dakorduar që Maqedonia e Veriut të paguajë për vaksinat me çmimin e blerjes,  transmeton AA.

Kryeministri Zaev gjithashtu informoi se vazhdojnë aktivitetet për marrëveshjen me "Pfizer" për 800.000 vaksina, të cilat do të mbulojnë dozat e nevojshme për 400.000 qytetarë dhe do të vazhdojnë negociatat me vendet e tjera për të siguruar vaksina të tjera, derisa të arrijnë 5.850 dozat e para të vaksinave në muajin shkurt.

Ndërkohë, në një njoftim të Ministrisë së Shëndetësisë së Maqedonisë së Veriut, thuhet se ministri Venko Filipçe në kontakt me ministrin serb të Shëndetësisë, Zllatibor Llonçar, në ditët në vijim do t'i definojnë detajet rreth dërgesës së vaksinave.

Memoriali i Jonuz Musliut: Jetën ia kushtoi lirisë dhe të drejtave të shqiptarëve (video)
Vuçiqi komenton deklaratën e Haradinajt për bashkim me Shqipërinë?
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration