Sadriu: Janë mbledhur mbi 25 milionë euro për ndërtimin e Xhamisë së Madhe
Rajoni dhe Politika

Sadriu: Janë mbledhur mbi 25 milionë euro për ndërtimin e Xhamisë së Madhe

01.Aug.2020 08:41
0

Sekretari i Bashkësisë Islame, Ahmet Sadriu, tha se janë mbledhur mbi 25 milionë euro për ndërtimin e Xhamisë së Madhe, brenda vetëm një dite.

“Mjetet janë mbledhur në një ditë xhuma. Brenda një aktiviteti për mbledhjen e parave për xhaminë janë mbledhur 25 milionë euro. Kemi mbledhur mjete për Shqipërinë kur pati tërmetin, kemi mbledhur mjete edhe për cunamin në Indonezi. Ato mjete janë tubuar, s’ka të bëjë me çështje të shtetit”, tha ai. 

Sipas tij, çështja e ndërtimit të Xhamisë së Madhe në kryeqytet është politizuar. 

“Jetojmë në shtet demokratik ku liria e shprehjes e të protestuarit politizohet. Nuk kishte protestë kur u mor vendimi ishte tubim i disa njerëzve. Njihemi si shoqëri me besime të ndryshme dhe me tolerancë të madhe të ndërsjellë. “Këtu nuk është Arabi, kush do xhami le të shkojnë në Arabi”, thonë disa. Po flasim për një popullatë ku ka përqindje të myslimanëve. Duhet të kihet kujdes me deklarata”, tha Sadriu në Interaktiv.

Austria rihap kufijtë ajrorë me shtetet e Ballkanit, përfshirë edhe Kosovën dhe Shqipërinë
Zvicra feston përvjetorin e pavarësisë, 729 vite shtet
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration