Sa ujë duhet të pini sipas peshës
Trupi dhe shëndeti

Sa ujë duhet të pini sipas peshës

03.Oct.2018 09:01
0

Është e mundur që të keni dëgjuar rreth të mirave të konsumimit të mjaftueshëm të ujit, por a e dini se sa ujë duhet të pini?

Sasia e ujit që çdo person ka nevojë ta marrë është një funksion i peshës së tij, kjo sipas fakteve shkencore.

Të marrësh më pak ujë se që është e rekomanduar për trupin tuaj nuk është aspak e mirë, madje edhe kur përpiqeni për ta plotësuar me pije të tjera.

Më poshtë mund të mësoni se sa ujë ju nevojitet për të pirë, në varësi të peshës suaj:

Marrja ditore e ujit:

Pesha Uji

36kg 1l

45kg 1.1l

54kg 1.2l

63kg 1.5l

72kg 1.7l

81kg 1.9l

90kg 2l

100kg 2.1l

110kg 2.5l

130kg 2.7l

140kg 3.5l.

Kluivert me golin ndaj Plzen thyen dy rekorde në Ligën e Kampionëve
Unitedi formën e dobët e bartë në “Champions”
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration