Sa foshnja lindën më 1 janar 2019
Atraktive

Sa foshnja lindën më 1 janar 2019

02.Jan.2019 09:48
0

Numri i lindjeve të parashikuara për datën 1 janar 2019 është 395 000, sipas të dhënave të UNICEF-it, të publikuara.

”Një e katërta e tyre do të lindin në Azinë Jugore, ku India kryeson me 70 000, e ndjekur nga Kina me 45 000 dhe Nigeria me 26 000”, thuhet në deklaratën e UNICEF-it.

”Këto bebe, në pjesën më të madhe të rasteve nuk do të marrin ndihmën e duhur mjekësore”, theksoi UNICEF-i duke shtuar se gjatë vitit 2017 rreth një milion bebe vdiqën ditën që u lindën, ndërkohë që 2,5 milionë të tjera vdiqën brenda një muaji pas ardhjes në jetë, përcjell atsh.

Shumica e tyre vdiqën nga raste të mënjanueshme.

Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration