Rrushi lufton tensionin e lartë të gjakut
Trupi dhe shëndeti

Rrushi lufton tensionin e lartë të gjakut

03.Oct.2018 13:56
0

Konsumi i rrushit çon në uljen e presionit të gjakut dhe përmirëson funksionin e zemrës.

Shkencëtarët amerikanë kanë zbuluar këtë efekt në minjtë e laboratorëve që ushqehen me ushqime shumë të kripura.

Doktor Mitchell Seymour nga Universiteti Miçigan, tha se ky zbulim konfirmon teorinë se rrushi ka ndikim të drejtpërdrejtë në uljen e rrezikut të sëmundjeve të sistemit kardiovaskular, transmeton ksp.

Në një studim të kryer nga Seymour dhe bashkëpunëtorët e tij, efekti i rrushit të zakonshëm në minjtë laboratorikë që vuanin nga tensioni i lartë, i shkaktuar nga marrja e ushqimeve shumë të kripura.

Grupi i dytë i minjve mori ushqim shumë të kripur pa shtimin e rrushit. Pas 18 javësh, minjtë që hanin ushqime të kripura dhe rrush kishin presionin e ulët të gjakut, funksionin e mirë të zemrës, dhe më pak shenja të dëmtimit të muskujve të zemrës, në krahasim me minjtë që hanin ushqime të kripura pa ngrënë rrush.

Seymour tha se ky është edhe një konfirmim tjetër se ushqimet e pasura me fruta dhe perime janë të dobishme për uljen e tensionit të gjakut.

Agnelli mbështet Morattin për president të Federatës Italiane të Futbollit
Mosfunksionimi i sigurisë së Facebook preku 5 milionë europianë
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration