Rriten rastet me kancer të lidhura nga obeziteti
Trupi dhe shëndeti

Rriten rastet me kancer të lidhura nga obeziteti

04.Feb.2019 16:00
0
Kanceret e lidhura me obezitetin janë duke u rritur me një ritëm më të shpejtë në mijëvjeçarë sesa në gjeneratat e vjetra në Shtetet e Bashkuara, thuhet nga Shoqëria Amerikane e Kancerit.
 
Analizat kanë rezultuar se një rritje e madhe e trashjes në 40 vitet e fundit mund të ketë rritur rrezikun e kancerit në brezat e rinj, njofton Klan Kosova.
 
Ky grup ka paralajmëruar se problemi mund të përmbysë progresin e arritur në këtë lëmi gjatë kohëve të fundit në kancerin.
 
Shoqëria Amerikane e Kancerit ka studiuar miliona të dhëna shëndetësore nga viti 1995 deri në vitin 2014, duke botuar gjetjet e saj në The Public Health Lancet.
 
Në dekadat e fundit, ka pasur dëshmi në rritje se kanceret e caktuara mund të lidhen me obezitetin.
E thonë mjekët! Panxhari lufton kancerin
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration