Rëndësia e gjëndrës tiroide
Trupi dhe shëndeti

Rëndësia e gjëndrës tiroide

05.Feb.2019 13:30
0

Rëndësia e gjëndrës tiroide është e jashtëzakonshme, kjo pasi që është edhe gjëndra më e madhe në sistemin endokrin, njofton Klan Kosova.Mungesa apo tepria e jodit mund të shkaktojë komplikime në gjëndrën tiroide.

Nëse këto komplikime të gjëndrës tiroide nuk shërohen më kohë mund ë qojnë deri në probleme të tjera serioze.

Simptomat e pacientit me mungesë të jodit janë lodhja, gjumi i tepërt, kapsllëk, lëkurë të thatë etj.

Ndërsa simptomat e pacientit me tepricë të jodit janë energjia e tepërt, ecin dhe flasin shpejt, djers të shumta etj.

Për ta diagnostifikuara këtë sëmundje nevojiten ekzaminime të thjeshta si ekografi, analiza hormonale, elastografi etj.

      

 

 
Hudhra është 100 herë më efikase sesa antibiotikët
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration