Qumësht me mjaltë çdo mëngjes dhe ja përfitimet e mahnitshme që do të keni
Trupi dhe shëndeti

Qumësht me mjaltë çdo mëngjes dhe ja përfitimet e mahnitshme që do të keni

24.Aug.2019 11:11
0

Kombinimi i mjaltit dhe i qumështit ndonjëherë përdoret në ushqim, por edhe në kozmetikë, gjë që flet mjaftueshëm për vlerat, por edhe për bashkimin ideal të këtyre dy përbërësve.

Këto janë disa nga përparësitë të cilat shfaqen pas konsumimit të rregullt të qumështit me mjaltin:

Kujdesi për lëkurën
Edhe mjalti, edhe qumështi kanë veçori antimikrobike. Kjo veçori bëhet edhe më e mirë kur këta dy përbërës përzihen. Shumë mjete për pastrimin e fytyrës bëhen me ndihmën e qumështit dhe mjaltit.

Ngadalëson plakjen
 Hulumtimet kanë treguar se qumështi dhe mjalti veprojnë në tërë trupin dhe jo vetëm në lëkurë ku duket më shumë plakja.

Ndihmon në tretje
 Një gotë qumësht i ngrohtë me 2 lugë mjaltë do të ndihmojnë tek kapsllëku, fryrja dhe sëmundjet e zorrëve.

Sëmundjet respiratore
 Qumështi i ngrohtë është ilaç i shkëlqyeshëm për ftohjen dhe kollën, sikurse edhe mjalti. Nëse i bashkojmë veçoritë e tyre, do të përfitojmë ilaç të shkëlqyeshëm./Marrë nga Gazeta Shqiptare 

Kloppi kërkon nga lojtarët që të jenë të uritur për titull
AI-ja i lexon librat me zërat e autorëve
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration