Putini "anulon" vizitën në Beograd si “ndëshkim për afrimin e Serbisë me SHBA-në”
Rajoni dhe Politika

Putini "anulon" vizitën në Beograd si “ndëshkim për afrimin e Serbisë me SHBA-në”

15.Oct.2020 06:33
0

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, nuk do të vizitojë Beogradin në tetor, ashtu siç ka paralajmëruar në disa raste presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, shkruan të mërkurë ngazeta serbe “Danas”.

Kjo gazetë, bazuar në burimet e saj diplomatike thotë se Rusia nuk është e kënaqur që së fundi Serbia është afruar shumë me SHBA-në sa i përket politikës së jashtme, sidomos pas takimit të 4 shtatorit në Washington ku u firmosën zotime nga Serbia e Kosova për normalizim ekonomik.

“Marrëveshja në Shtëpinë e Bardhë shënon dhe një kthesë në humbjen e ndikimit të Rusisë në Ballkan, gjë që e nervozon Kremlinin. Serbia po e zgjidh çështjen me Kosovën pa pjesëmarrjen e Rusisë dhe po afrohet me SHBA-në, e cila po rritet në kurriz të Rusisë”, ka thënë burimi i gazetës “Danas”.

Vuçiqi gjatë vizitës së tij në Moskë në qershor, kishte thënë se Putini ia ka konfirmuar kthimin e vizitës gjatë tetorit. Vuçiqi këtë e kishte quajtur “ngjarje të mahnitshme”.

Thaçi në takim me Lajçak: Njohja reciproke pika e parë e marrëveshjes Kosovë-Serbi
Kosnetti takon Lajçakun: Do punojmë bashkë për të arritur njohjen reciproke Kosovë-Serbi
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration