Publikohen pamjet e sulmit ndaj Ambasadës së Malit të Zi në Beograd
Rajoni dhe Politika

Publikohen pamjet e sulmit ndaj Ambasadës së Malit të Zi në Beograd

03.Jan.2020 14:03
0

Përmes një postimi në Twitter, kryeministri malazez Dusko Markovic tregoi se mbrëmjen e kaluar, ka pasur një tjetër sulm ndaj ambasadës malazeze në Beograd. 

“Qëndrimi i autoriteteve serbe është tronditës. Mali i Zi po përballet edhe një herë me sfidimin e pavarësisë dhe lirisë së tij. Por ne do ta mbrojmë vendin tonë, pavarësisht urrejtjes që ushqehet nga të njëjtët aktorë brenda dhe jashtë kufijve tanë”, ka shkruar ai.

Me qindra mbështetës të kishës ortodokse serbe e mësynë edhe në 28 dhjetor ndërtesën e ambasadës malazeze, drejt të cilës hodhën flakadanë, vezë e përsëritën slogane përmes të cilave kërkonin që ambasadori i Malit të Zi në vend të shpallej persona non grata.
Kisha Ortodokse serbe pretendon se përmes miratimit të ligjit për komunitete fetare, autoritetet malazeze mund të konfiskojnë pronat e saj.

Image

Image

Liverpooli mbyll një vit kalendarik pa humbje në Premier Ligë
Integrim apo asimilim? Çfarë do të thotë të integrohesh në Gjermani?
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration