Pronari i Tesla propozon bombardimin e Marsit për ta bërë të banueshëm
Shkencë dhe teknologji

Pronari i Tesla propozon bombardimin e Marsit për ta bërë të banueshëm

19.Aug.2019 08:52
0

Pronari i kompanisë së njohur Tesla, Elon Musk, godet sërish.”Marsi Bërthamor!” shkruan ai në një postim në Twitter, duke u përqëndruar në idenë e tij te bombardimi i “planetit të kuq” me armë bërthamore për ta bërë atë të banueshëm për njerëzit.

Qëllimi i bombardimit të Marsit me armë bërthamore është që të shkrihen majat e tij të akullta dhe të lëshojë ujin e bllokuar në polet e tij dhe më pas CO2 në atmosferë, në mënyrë që të krijojë efektin “serë” korrespondues të Tokës. Temperaturat e saj ekstreme janë më të tolerueshme.

Në vitin 2015, Z. Tesla rindërtoi idenë e tij për të përdorur bomba hidrogjeni përpara kamerave televizive të The Late Shoë With Stephen Colbert, duke e përshkruar atë si ‘të keqen e komikeve’.

Shkencëtarët e kanë karakterizuar jo vetëm të parealizuar, por edhe të papërgjegjshme, teorinë e Musk, si në aspektin e teknologjisë që disponon njeriu për zbatimin e saj dhe rezultatin.

Përpjekja për ta shndërruar Marsin në një mjedis të ngjashëm me Tokën vetëm mund të shtyjë kufijtë e trillimeve shkencore, por nuk parasheh asnjë mundësi reale që ky planet të kolonizohet.

Kjo është ambasadorja shqiptare në Universitetin e Holandës
Këto janë ushqimet që duhet t’i konsumoni në mëngjes
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration