Profesori i njohur italian: Deri në këtë kohë do të zgjas koronavirusi
Rajoni dhe Politika

Profesori i njohur italian: Deri në këtë kohë do të zgjas koronavirusi

21.Mar.2020 18:52
0

Pierluigi Lopalco, është një profesor i Higjienës në Universitetin e Pizës, dhe për shumë vite ka punuar në Stokholm, ku ka kordinuar strategjitë e vaksinimit për Qendrën Europiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve.

Profesori i njohur ka shprehur rezervat e tij per disa problematika që lidhen me përballimin e COVID-19, në një intervistë për gazetën italiane ”Il Giornale”.

Profesor, le të fillojmë me pyetjen më të njohur në këtë periudhë: kur do të ndodhë kulmi?
“Dy, tre ditë pasi të vëzhgojmë kurbën duke u ulur vazhdimisht mund të themi se ka pasur një kulm. Nuk ka kuptim që sot të jemi në gjendje të bëjmë parashikime: modelet e parashikimit në Covid19 janë sot si parashikimi i motit.

Sa do të zgjasë?
“Jo pak. Mbi këtë duhet të jetë shumë e qartë me njerëzit. Kam dëgjuar gjithashtu gjëra të jashtëzakonshme si ato të ministrit të Sporteve tha se ”kampionati i futbollit mund të rifillojë në fillim të majit”. Por për çfarë po flasim? Para tetorit mendoj se do të jetë e pamundur të kthehen njerëzit në stadiume.

Parashikimi im është që masat kufizuese do të zgjasin të paktën deri në verë: mund dhe duhet të ketë një zbutje të masave, ne do të kthehemi në punë, për të dalë jashtë, por gjithçka do të duhet të bëhet me shumë qetësi dhe me kujdes.

Por atëherë e gjithë kjo përpjekje është e kotë?

“Përkundrazi, po na kursen. Numrat thonë se tashmë ka pasur një ngadalësim dhe në këto orë unë imagjinoj se do të shohim një tjetër. Ka ”kështjella”, mbi të gjitha të Lombardisë, të cilat ende ”nuk janë pushtuar.

‘Milano është një rast që padyshim na shqetëson shumë: nëse virusi thyen brigjet e qyteteve metropolitane, qendrat urbane me një dendësi të lartë të popullsisë, bëhet një problem edhe më i rëndësishëm.

A po thoni që nuk e dimë se kur do të përfundojë?

“Unë po them se problemi nuk është kur, por si përfundon. Ne duhet të shpresojmë që kulmi  është aty dhe se e gjithë kjo do të zgjasë sa më pak. Sepse duhet të jemi të qartë edhe për këtë: ne mund ta shërojmë Covid19 “, theksoi profesori.

A bëri qeveria gjithçka që duhej?

Sipas mendimit tim, qeveria reagoi shumë mirë. Bëri zgjedhje të drejta dhe të guximshme para të tjerëve. Ne duhet ta pranojmë atë. Sidoqoftë, unë do të doja të ju jap disa këshilla: ky është një buletin lufte, janë një numër i jashtëzakonshëm mediash që nuk bëjnë asgjë tjetër përveç se i frikësojnë njerëzit edhe më shumë.

‘Eshtë një gabim. Unë mendoj se, në vend të kësaj, duhet të tregojnë se çfarë po bëjnë, që të shpjegojnë pse kemi zgjedhur këto masa shtrënguese dhe ku duam të shkojmë. Italianët janë njerëz inteligjentë, ata po e demonstrojnë këtë edhe në këtë rast, por duhet ta kuptojnë.

Shaqiri në mesin e pak lojtarëve që lejohen të vizitojnë qendrën stërvitore të Liverpoolit
Borrell: Lajçaku do të bëjë punë të shkëlqyer në rifillimin e dialogut Kosovë-Serbi
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration