Pija që parandalon sulmin në zemër
Trupi dhe shëndeti

Pija që parandalon sulmin në zemër

06.Jan.2019 17:46
0

Sulmi në zemër është më i shpeshtë te personat e moshuar dhe paraqet gjendjen kur zemra është shumë e dobët për të shtyrë qarkullimin e gjakut nëpër trup ashtu si duhet.

Studimi i fundit amerikan sugjeron diçka tjetër në krahasim me hulumtimet e mëhershme.

Sipas këtij hulumtimi, konsumimi i alkoolit në sasi të vogla mund ta ndihmojë zemrën.

“Ne e kemi ditur që efektet helmuese të alkoolit mund ta nxisin sulmin në zemër. Sidoqoftë, tani kemi të dhëna se njerëzit e shëndoshë që kanë pirë alkool e kanë një lloj mbrojtjeje nga sulmi në zemër në periudhën afatgjatë, në krahasim me njerëzit që nuk përdorin fare alkool”, thotë profesori David Brown, i cili ligjëron në Universitetin e Uashingtonit.

Hulumtuesit gjetën lidhje mes konsumimit të shtatë gotave të alkoolit në javë me zgjatjen e jetës për më shumë se një vit, shkruan “Daily Mail”.

Receta e hudhrës me limon që pastron enët e gjakut për kohë rekord
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration