Përfitimet shëndetësore të konsumimit të ujit me limon
Trupi dhe shëndeti

Përfitimet shëndetësore të konsumimit të ujit me limon

16.Jan.2019 19:20
0

Konsumimi i lëngut të limonit dhe ujit në jetën e përditshme, ju sjell përftime të mëdha.

Limoni nuk kushton shumë, është i përballueshëm nga të gjithë dhe shumë i njohur për përdorimin e tij në kuzhinë dhe mjekësi, transmeton Klan Kosova.

Lëngu i limonit ka 5% acid citrik që i jep shijen e thartë atij, limoni është një burim i pasur i vitaminës C, përmban gjithashtu vitaminën B, riboflavin dhe minerale, si kalciumi, fosfori, magnez dhe gjithashtu proteinë dhe karbohidrate.

Uji me limon është një pije e shëndetshme, veçanërisht nëse merret në mëngjes.

Konsumimi ditor i ujit me limon ka dobi të mëdha shëndetësore pasi është i mirë stomakun, lëkurën, dhëmbët, kuron infeksionet e fytit, ndihmon rënien nga pesha, kontrollon presionin e gjakut, përmirëson frymëmarrjen, ul temperaturën, pastron gjakun dhe është i mirë për trajtimin e reumatizmit.

 

Pse preferohet të pini ujë në mëngjes
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration