Për herë të parë një shqiptar, komandant brigade në Maqedoni
Rajoni dhe Politika

Për herë të parë një shqiptar, komandant brigade në Maqedoni

19.Jul.2019 08:31
0

Presidenti Stevo Pendarovski ka shkarkuar nga pozitat gjashtë pjestarë të ARM-së të cilët në muajin shkurt ishin ngritur në detyrë nga paraardhësi i tij Gjorge Ivanov.

Vendimi i Pendarovskit ka ardhur pas konstatimit të Komisionit kundër korrupsionit se vendimet janë joligjore.

Sipas antikorrupsionit, vendimet që janë marrë në 25 shkurt, pas shpalljes së zgjedhjeve presidenciale, janë në kundërshtim me Kodin Zgjedhor.

Nga gjashtë emrat e shkarkuar,  dy janë vendosur në po të njëjtat pozita në të cilat i kishte emëruar Ivanov, për dy të tjerë do të vendosë Ministria e Mbrojtjes, për njërin vendos Armata kurse personi i gjashtë, gjenerali Vasko Gjurçinovski mbetet kolonel i përgjithshëm, duke qenë se nuk ka bazë ligjore mbi të cilën mund të hiqet grada e tij.

Në mesin e këtyre gjashtë personave është Besnik Emini, i emëruar si komandant i brigadës së parë të makinerisë këmbësore në komandën e përbashkët operative në shtabin e përgjithshëm të Armatës. Emini është shqiptari i parë që mban gradë të këtillë në armatën e vendit, shkruan AlsatM.

“Operacioni 200” Pogba pranë Real Madrid
Merkato nuk ka përfunduar për Barcelonën, katalanët duan yllin e Bayern
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration