Pacolli ua kërkon njohjen Bahamasit dhe Ruandës
Rajoni dhe Politika

Pacolli ua kërkon njohjen Bahamasit dhe Ruandës

25.Sep.2018 11:47
0

Ministri i Jashtëm i Kosovës, Behgjet Pacolli, ka kërkuar njohjen e Kosovës nga Bahamasi dhe Ruanda.

Sipas njoftimit nga MPJ-ja, këtë kërkesë Pacolli e bëri gjatë takimeve me ministrat e jashtëm të këtyre shteteve në margjina të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara.

Ai u takua me ministrin e Jashtëm të Bahamasit, Darren Allah Heinfield dhe ministren e Jashtme të Ruandës, Louise Mushikiwabo.

“Gjatë këtyre takimeve është diskutuar mbi të arriturat e Kosovës në dekadën e fundit, forcimin e subjektivitetit ndërkombëtarë si dhe integrimin e saj në organizata, evropiane dhe ndërkombëtare. Në këtë kontekst, është diskutuar edhe mundësia, që këto dy shtete të rishqyrtojë njohjen e Kosovës në një të ardhme të afërt si shtet i pavarur, në mënyrë që t’i bashkohet shumicës dërmuese të shteteve anëtare të OKB-së si dhe të mbështesin integrimin e saj në organizata ndërkombëtare. Të dy homologët e tij të këtyre shteteve kanë vlerësuar të arriturat e gjithëmbarshme të Kosovës dhe rëndësinë e vendosjes së bashkëpunimit në funksion të interesave të përbashkëta”, thuhet në njoftim.

Maldini beson se Milani do të përfundojë në top katërshe
Nëse temperatura do të ngrihej për dy gradë, Antarktida do të humbte akullin
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration