OKB: 7 milionë persona vdesin në vit nga ajri i ndotur
Trupi dhe shëndeti

OKB: 7 milionë persona vdesin në vit nga ajri i ndotur

31.Oct.2018 09:01
0

Gjenevë, 31 tetor – Organizata e Kombeve të Bashkuara (OKB) paralajmëroi se ndotja e ajrit shkakton çdo vit vdekjen e shtatë milionë personave në botë, ndërsa 92% i rreth 4 miliardë personave në rajonin Azi-Paqësor janë duke thithur ajër toksik.

Në një raport të ri të Programit të Mjedisit të OKB-së (UNEP), është bërë e ditur se me një paketë parandaluese e përbërë prej 25 pikash, në Azi me vitin 2030 do të mund të shpëtohet jeta e miliona njerëzve si dhe një miliard persona do të mund të thithin ajër të pastër.

Drejtori Ekzekutiv i UNEP ka theksuar se “ajri i pastër që është nevoja më themelore tashmë është shndërruar në një luks në shumë vende të botës”.

UNEP thekson se “zbatimi i kësaj pakete do të kushtojë 300-600 miliardë dollarë në vit”.

 

Nissan prezanton modelin e ri Project Clubsport 23
Griezmann ëndërron ta fitojë Topin e Artë
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration