Nuk pritet që shpejt të arrihet zgjidhja e përhershme për targat Kosovë-Serbi
Rajoni dhe Politika

Nuk pritet që shpejt të arrihet zgjidhja e përhershme për targat Kosovë-Serbi

22.Oct.2021 07:37
0

Në Bruksel është mbajtur takimi i parë për targat mes ekspertëve nga Kosova dhe Serbia. Emisari special i Bashkimit Evropian për dialogun, Miroslav Lajçak, ka thënë se pret që në periudhën prej 6 muajve të ketë një propozim konkret për zgjidhjen e këtij problemi.

Ndërkaq nga burimet e BE-së s’kanë dhënë hollësi, veçse kanë përsëritur se fjala është për takime ekspertësh e se takimet do të zgjasin dhe s’mund të pritet rezultat konkret së shpejti.

Kanë thënë se janë takime të ndara nga ato që do të zhvillohen në kuadër të dialogut si në atë kryenegociatorësh apo nivel të lartë. 

Takimet e grupeve punuese parashihen në pikën e tretë të marrëveshjes për targat, të cilën dy shtetet e arritën në Bruksel më 30 shtator. Dy pikat e para të realizuara janë zhbllokimi i pikave kufitare në Jarinjë e Bërnjak dhe tërheqja e policisë nga atje, si dhe mbulimi me letra ngjitëse i simboleve shtetërore në targa.

Kjo marrëveshje u arrit pas vendimit të Qeverisë së Kosovës për reciprocitet me targa ndaj Serbisë dhe dërgimin e Njësisë Speciale të Policisë për të mbikëqyrur zbatimin e vendimit. Në kundërshtim të tij, serbët për rreth dy javë bllokuan rrugët që çojnë në pikat kufitare në Jarinjë dhe Bërnjak.

Zgjidhja për mbulesë të targave është zgjidhje kalimtare dhe pika e tretë parasheh gjetjen e një zgjidhjeje të përhershme.

“Bota serbe”:Një koncept që po e nervozon rajonin e Ballkanit
Komuna e Preshevës përgatitet për binjakëzim me komunën e Çairit dhe Likovës
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration