Njihuni me origjinën e “Lulet e Majit”
Kulturë

Njihuni me origjinën e “Lulet e Majit”

19.Jun.2019 09:58
0

“Lulet e Majit” ishte një serenatë që muzikanti i talentuar Pjerin Ashiku, e kompozoi gjatë periudhes së komunizmit ndërsa punonte në torno dhe ia dedikoi një përsoni të rëndësishëm.

Ndër vite kjo këngë është kënduar në Shkodër, Korçë dhe Gjakovë e madje ka patur dilema për origjinën e saj por kantautori Gjoka insiston se autori i vetëm dhe origjinali është Pjerin Ashiku.

Kënga popullore është në krize dhe po humbet identitetin e saj shqiptar thotë kengëtari teksa bën apel që të vleresohen ata që sipas tij, kanë bërë art të vertetë.

Më 2050 popullsia botërore do të arrijë në 9,7 miliardë
Mediat angleze: Bale zëvendëson Robben-in tek Bayern Munchen
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration