Nga vendi i origjinës së Coronavirusit Wuhan: Mijëra njerëz në rrugë për pritjen e vitit të ri (video)
Rajoni dhe Politika

Nga vendi i origjinës së Coronavirusit Wuhan: Mijëra njerëz në rrugë për pritjen e vitit të ri (video)

01.Jan.2021 09:01
0

Në fokusin e pandemisë globale të coronavirusit, qyteti kinez i Wuhanit nuk ka humbur një festë publike të Vitit të Ri. Mijëra banorë të këtij qyteti e mirëpritën në rrugë vitin 2021.Një vit më parë, filloi një pandemi në këtë qytet me miliona dollarë që goditi rëndë gjithë botën. Autoritetet kineze kanë arritur të vendosin pandeminë nën kontroll me masa jashtëzakonisht kufizuese në Wuhan dhe pjesën tjetër të vendit.

Në ndërkohë, situata është normalizuar dukshëm dhe një numër shumë i vogël i njerëzve të infektuar me coronavirus janë regjistruar në këtë vend – të paktën kjo është ajo që tregojnë të dhënat zyrtare të autoriteteve, raporton thenewyorktimes.

Banorët e Wuhanit që vendosën të bashkohen me publikun në prag të Vitit të Ri thanë se ishin të kujdesshëm por nuk shqetësoheshin për praninë e një numri të madh njerëzish në rrugë, raporton reuters.Ndryshe nga Wuhan, shumë qytete në Kinë dhe rreth botës nuk kishin një mbrëmje publike të Vitit të Ri.

 
Çfarë marrëdhënie do të kenë gjatë vitit 2021 e tutje, Mbretëria e Bashkuar dhe Bashkimi Evropian?
Kryetari i Preshevës: Sot edhe 100 vjet nuk lëshojmë pe që të bashkohemi me Kosovën
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration