Në Kolumbi një qytet quhet Albania, por a ka lidhje me shqiptarët?
Atraktive

Në Kolumbi një qytet quhet Albania, por a ka lidhje me shqiptarët?

10.Jan.2019 09:16
0

Një vend në Kolumbi mban emrin e shtetit shqiptar. Por këtë me siguri e dinë shumë pak shqiptarë.

Qyteti me emrin Albania është qendër komune në Departamentin Kolumbian të La Guajira, në Detin e Karaibeve, transmeton Shqip.

Emri i provincës ka qenë Calabacito dhe u ndryshua në Albania në vitin 1937 nga një komisar i La Guajira.

Komisari i vendosi provincës emrin Albania për shkak se gruaja e tij quhej Alba.

Megjithatë ekziston dhe një version tjetër, sipas të cilit thuhet se komisari i vendosi emrin duke iu referuar vendit tonë.

Popullsia e Albanian është një popullsi relativisht e re e përbërë nga 51% e meshkujve dhe 49% e femrave. 29% e tyre e konsiderojnë veten autoktonë ndërsa 10% mestizo, raizal ose afro-kolumbianë.

Haziri: Kufiri me Serbinë të jetë Ristovci ndërsa ai me Maqedoninë, Çukarka
Përplasje për statusin e veteranit të UÇPMB-së, Musliu: Ata që dolën në protestë janë profitera (video)
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration