Ministri shqiptar: Situata në rajon mund të përshkallëzojë nga lufta në Ukrainë, Veriu i Kosovës pikë e nxehtë (video)
Rajoni dhe Politika

Ministri shqiptar: Situata në rajon mund të përshkallëzojë nga lufta në Ukrainë, Veriu i Kosovës pikë e nxehtë (video)

10.Feb.2022 11:44
0

Pushtimi i Ukrainës nga Rusia mund të ndikonte në politikat e brendshme të disa vendeve të rajonit, duke përfshirë edhe proceset politike mes Kosovës dhe Serbisë. 

Kështu tha ministri i Mbrojtjes në Shqipëri, Niko Peleshi në një intervistë për emisionin ‘Now’ në Euronews Albania ku sqaroi tha se vende si Serbia apo Bosnjë-Hercegovina mund të ndikoheshin në politikat e tyre të brendshme në rast të një pushtimi të mundshëm rus ndaj Ukrainës.

Ai përmendi çështje të nxehta dhe ende të hapura në Ballkan siç është veriu i Kosovës, dialogu Kosovë-Serbi të cilat mund të ndikohen nëse ndodh një sulm ushtarak atje.

“Nuk dua ta mendoj si përplasje të ushtrive dhe pozicionim të shteteve por e kam fjalën për përshkallëzim të situatës, ndikim të situatës së politikës së brendshme në vende si Serbia që janë të ndikuara nga Rusia. Kemi pika të nxehta si veriu i Kosovës dhe në vende të tjera ka faktorë të tërë që presin mjegullën për të vepruar. Shqipëria është e lidhur në një konflikt që mund të ndodhë në Kosovë, ne jemi krah tyre. Po flas për konflikte politike, për prishje të proceseve politike. Kemi dialogu në Kosovë, Ballkanin e hapur por të gjitha këto në ndikimin e një konflikti të tillë nuk mund të kenë progres por vetëm regres”, tha ministri Peleshi.

Presidentja Osmani priti në takim një delegacion nga Kuvendi Komunal i Bujanocit
Mjegullnaja e projektit kinez në Kragujevc (video)
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration