Ministri i Jashtëm i Greqisë: Jemi për hapjen e negociatave të Shqipërisë
Rajoni dhe Politika

Ministri i Jashtëm i Greqisë: Jemi për hapjen e negociatave të Shqipërisë

09.Oct.2019 14:23
0

Minsitri i Punëve të Jashme të Greqisë, Miltiadis Varvitsiotis u shpreh sot se vendi i tij është pro hapjes së negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Minsitri Varvitsiotis është shprehur sot se nuk mund të pranojnë që Maqedonia dhe Shquipëria e Veriut të ndahen në procesin e negociatave.

“Për shkak të pranisë së një elementi shqiptar në rajon, zhdukja dhe hapja e bisedimeve të pranimit me vetëm një vend kandidat mund të hapë rrugën për destabilizimin në kufirin tonë verior,” tha Varvitsiotis të mërkurën duke folur në një seancë të Komisionit të Parlamentit për Mbrojtjen Kombëtare dhe Punëve të Jashtme.

Sipas qëndrimeve të paraqitura nga Ministri i Jashtëm Alternativ, Greqia është në favor të BE-së që miraton fillimin e negociatave me Maqedoninë e Veriut dhe me Shqipërinë.  

Ai tha se Greqia gjithmonë ka mbështetur politikën evropiane të zgjerimit për të përfshirë vendet e Ballkanit Perëndimor. “Greqia beson se është një mjet i fortë për të arritur paqen, stabilitetin dhe prosperitetin për rajonin më të gjerë” shtoi më tej ai.

Vjosa Osmani konfirmon koalicionin me VV: Nuk ka asnjë alternativë tjetër
Prezantohet Pioli: Gjykimet t’ia lëmë fushës, këtu për të çuar Milanin në Champions
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration