Messi mbush 32 vjet
Sport

Messi mbush 32 vjet

24.Jun.2019 08:12
0

Lojtari më i mirë në botë feston datëlindjen Futbollisti i njohur argjentinas, Lionel Messi sot feston datëlindjen e 32-të.

Messi luan si sulmues në klubin spanjoll Barcelona si dhe në kombëtaren argjentinase.

Që nga mosha 21-vjeçare, Messi ka qenë i nominuar për të fituar “Topin e Artë” dhe “FIFA Lojëtari Botëror i Vitit”. Sulumesi spanjoll këto çmime për herë të parë i fitoi në vitin 2009, duke vazhduar kështu dominimin e tij edhe me tre “Topa të Artë” në vitet: 2010, 2011 dhe 2012.

Ai në sezonin 2010/11 gjithashtu fitoi çmimin “UEFA Lojtari më i mirë në Evropë”. Në moshën 24 vjeçare, Messi u bë golashënuesi më i mirë i historisë së Barcelonës në të gjitha kompedicionet.

Në moshën 25 vjeçare, Messi u bë lojtari më i ri që shënon 200 Gola në La Liga.

Në Shtator 2014, Messi arriti shifrën e 400 golave me klubet dhe kombëtaren që në moshën 27 vjeçare.

Njohur gjerësisht si lojtari më i mirë në botë, Messi është vlerësuar nga shumë komentues, trajnerë dhe lojtarët si futbollisti më i madh i të gjitha kohërave.

Gruaja e parë mjeke në SHBA
Vuçiq: Kundërmasat ndaj Kosovës, pas Vidovdanit
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration