Maqedonia nën ethe për emrin
Rajoni dhe Politika

Maqedonia nën ethe për emrin

18.Oct.2018 19:23
0

Maqedonia ka nisur të enjten në Bruksel bisedimet për procesin e anëtarësimit të saj në Aleancën Veri-atlantike dhe ato pritet të zgjasin të paktën tre muaj para se të nënshkruhet protokolli i pranimit, i cili më pas duhet të ratifikohet nga të gjitha shtetet anëtare të NATO-s.

Por, bisedimet nisin në kohën kur Kuvendi ndodhet para sfidës shumë të rëndësishme, miratimit të ndryshimeve kushtetuese, në përputhje me marrëveshjen me Greqinë për emrin.

Drejtuesit e NATO-s, qartë kanë bërë me dije se marrëveshja për emrin duhet të zbatohet në tërësi, në mënyrë që Maqedonia të bëhet anëtare e 30-të e Aleancës.

Seanca e Kuvendit për votimin e ndryshimeve kushtetuese do të mbahet të premten, por mbetet ende e paqartë nëse shumica parlamentare ka siguruar dy të tretat, apo 80 vota, aq sa nevojiten për të miratuar propozimin e Qeverisë për ndryshimet kushtetuese.

Grupi Parlamentar i LSDM-së, u ka bërë thirrje deputetëve të opozitës që t’i bashkohen grupit të deputetëve që janë për integrimin e vendit në institucionet euro-atlantike.

“Si deputetë, kemi mundësinë që t’i miratojmë ndryshimet, me të cilat forcohet identiteti ynë dhe të sigurojmë të ardhmen, të cilën e presim tani 27 vjet. Ne, të gjithë deputetët e LSDM-së, u bëjmë thirrje të gjithë deputetëve të opozitës që t’i bashkëngjiten këtij procesi. Alternativë tjetër nuk ka“,ka deklaruar kryetari i Grupit Parlamentar të LSDM-së, Tomisllav Tuntev, duke besuar në sigurimin e votave të mjaftueshme për kalimin e fazës së parë të ndryshimeve kushtetuese.

“Maqedonia i takon perëndimit, pavarësisht se Mickovski ka problem me të. Kjo udhëheqësi e VMRO-së me Mickovskin ndoshta është edhe më e keqe se ajo me Gruevskin. Ai e ka turpëruar shtetin duke u konfrontuar me partnerët tanë strategjikë. Andaj, deputetët e kanë shansin që të vendosen mbi qëndrimin anti-perëndimor të liderit të tyre partiak”, ka thënë Tuntev.

Edhe nga Bashkimi Demokratik për Integrim kanë bërë thirrje për mbështetjen e ndryshimeve kushtetuese ndërsa zgjedhjet e parakohshme parlamentare nuk i sheh si zgjidhje për dalje nga kriza.

“Të gjithë 120 deputetët kanë premtuar integrimin e vendit në NATO dhe BE dhe se do të zgjidhin kontestin me Greqinë, jemi të bindur se të gjithë do të votojnë për ndryshimet kushtetuese. Sa i përket zgjedhjeve ne vlerësojmë se ato nuk janë zgjidhje. Zgjidhje për Maqedoninë është anëtarësimi në NATO dhe BE”, ka deklaruar deputeti i BDI-së, Artan Grubi.

Por, opozita e udhëhequr nga VMRO DPMNE-ja mbetet në qëndrimin për të kundërshtuar ndryshimet. Lideri i saj, Hristijan Mickovski, gjithashtu i ka kundërshtuar edhe mesazhet e fundit që kanë ardhur nga SHBA-ja, ku është kritikuar VMRO-ja për qëndrimin e saj kundër marrëveshjes për emrin.

“Marrëveshja është e dëmshme për interesat e kombit tim dhe atdheut tim dhe si e tillë është e papranueshme për VMRO-DPMNE-në dhe për shumicën dërmuese të qytetarëve të Maqedonisë, që u dëshmua edhe në referendumin e fundit”, kështu lideri i VMRO-së, Mickovski, i është përgjigjur letrës së ndihmëssekretarit amerikan për Evropë dhe Euroazi, Wess Mitchel.

Miskoski shpreson që “Maqedonia së shpejti të jetë pjesë e NATO-s dhe BE-së, por krenare dhe dinjitoze, e jo e turpëruar dhe e deformuar”.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës sërish kanë inkurajuar deputetët e Kuvendit të Maqedonisë që t'i kapërcejnë politikat e partive dhe të përfitojnë nga mundësia historike për një të ardhme më të mirë për vendin.

”Shtetet e Bashkuara mbështesin fuqimisht implementimin e plotë të marrëveshjes, e cila do të lejojë që Maqedonia të zërë vendin e saj në NATO dhe BE si Republika e Maqedonisë Veriore, duke kontribuar në stabilitetin rajonal, sigurinë dhe prosperitetin”, transmetojnë mediat një deklaratë të një zyrtari të Departamentit të Shtetit, për agjencinë e lajmeve greke, Ana.

Maqedonia dhe Greqia marrëveshjen e kanë arritur në qershor, dhe me të synohet t'i jepet t'i fund kontestit 27-vjeçar, që kur Maqedonia ka shpallur pavarësinë. Greqia ka bllokuar procesin e integrimit të Maqedonisë në NATO dhe BE duke thënë se me këtë emër, fqinji i saj verior mund të ketë pretendime territoriale ndaj rajonit të tij verior që mban emrin Maqedoni.

Higuain: Juventusi më largoi për ta transferuar Ronaldon
Vdes në moshën 90 vjeçare ikona e Stambollit
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration