Man City fiton garën e zjarrtë me Liverpoolin dhe shpallet kampion në Ligën Premier
Sport

Man City fiton garën e zjarrtë me Liverpoolin dhe shpallet kampion në Ligën Premier

13.May.2019 09:40
0

Manchester City ka arritur të fitojë në udhëtim ndaj Brightonit me rezultat 4-1 në ndeshjen e fundit të sezonit 2018/19 në Ligën Premier, fitorja kjo e cila e shpall kampion.

Skuadra e Pep Guardiolas ka fituar garën e zjarrtë me Liverpoolin dhe në fund janë shpallur kampion i Ligës Premier.

 

Pjesa e parë e ndeshjes ishte shumë e vështirë për Qytetarët, pasi pranuan të parët gol në minutën e 27-të me anë të Glenn Murray.

Festa e lojtarëve të Brighton pas golit (Foto: Mike Hewitt/Getty Images/Guliver)

Megjithatë, City u rikthyer në lojë pas një minute duke shënuar me anë të Sergio Aguero për 1-1, ndërsa Aymeric Laporte (38′) shënoi me kokë për 2-1.

Aguero ktheu Cityn në lojë (Foto: Michael Regan/Getty Images/Guliver)

Në pjesën e dytë, City tregoi forcën e tyre duke menaxhuar mirë lojën, rezultatin dhe duke shënuar edhe dy gola tjerë për fitoren e fundit në këtë sezon.

Goli i parë në këtë pjesë erdhi në minutën e 63-të dhe ishte Riyad Mahrez, i cili shënoi një gol të bukur për 3-1.

 

Festa e Mahrezit (Foto: Michael Regan/Getty Images/Guliver)

Për 4-1 u përkujdes mesfushori gjerman, Ilkay Gundogan që shënoi një gol të bukur nga goditja e dënimit dhe me këtë vulosi rezultatin përfundimtar.

Momenti i golit nga Gundogan (Foto: Michael Regan/Getty Images/Guliver)

Kështu, City arrin të mbyll kampionatin anglez me gjithsej 98 pikë apo një më shumë se Liverpooli i dyti.

Në këtë sezon, klubi nga Etihad shënoi 32 fitore, mori dy barazime dhe pësoi katër humbje nga 38 ndeshje gjithsej.

 
 
 
Embedded video
RMTV@RMTV2019
 
 

Para matar o jogo o Manchester city marca 4 a 1 no Brighton 4 - 1

 
See RMTV's other Tweets
 
Ambasadori francez: Nëse Kosova nuk dëshiron ndryshimin e kufijve, mos të negociojë këtë opsion me Serbinë
Vuçiq diskuton sot, për çështjen e Kosovës me krerë të Kishës Ortodokse
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration