Makina elektrike e vitit; Shpallet Jaguar i-Pace, punon me bateri
Shkencë dhe teknologji

Makina elektrike e vitit; Shpallet Jaguar i-Pace, punon me bateri

05.Mar.2019 13:09
0

Fuoristrada me bateri elektrike Jaguar I-Pace është shpallur makina e vitit 2019 në një ceremoni në Gjenevë, pas një gare të pabesueshme mes saj dhe coupe-së sportive Alpine të Renault.

Votimi përfundoi me secilën makinë që mori nga 250 vota për kokë, hera e parë kjo që shënohet një barazim që kur tradita nisi në 1964.

Në përputhje me rregullat, votat u rinumëruan për të parë se si anëtarët e jurisë i kishin renditur makinat dhe pas kësaj, jaguari doli i pari me 18 vende të para dhe alpine me 16.

Kjo është hera e parë që Jaguar fiton një çmim në 55 vitet e kompeticionit dhe sigurisht që e ka kënaqur jo pak drejtorin e dizajnit tek jaguar, Ian Callum, i cili edhe e mori çmimin. Përveç Jaguarit dhe Alpine, në krye të klasifikimit u renditën edhe ford fokusi i ri, Citroen C5 Aircross, Peugeot 507 dhe Kia Ceed.

Çmimi makina evropiane e vitit është shndërruar tashmë në një institucion dhe luan jo pak rol në tendencat e blerësve të makinave në kontinent.

Gjikë Kurtiqi: Mirënjohje Sadije Agollit dhe penës së Dritëroit
Shtatë mënyra për të përmirësuar frymëmarrjen tuaj
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration