Lugina

OSBE do të kontribuojë në fushën e arsimit në Luginë

OSBE do të kontribuojë në fushën e arsimit në Luginë

Në Bujanoc sot qëndroi zv/ambasadorja e Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim Evropian (OSBE) në Beograd Pola Tidi, e cila me këtë rast tha se OSBE me organizatat tjera në Beograd do të kontribuojnë në fushën e arsimit. “Në taki

28.Aug.2012 16:01
As Osllara nuk i shpëtoi zjarreve

As Osllara nuk i shpëtoi zjarreve

Fshati i vetëm në lindje të Bujanocit, Osllara, i banuar kryesisht me shqiptarë, e që deri më tani i kishte shpëtuar zjarreve, sot është përfshirë nga flakët. Gjatë pas ditës së sotme në malet e fshatit Osllarë, përskaj rrugës q

28.Aug.2012 15:47
Zjarret në Bujanoc ishin të qëllimshme

Zjarret në Bujanoc ishin të qëllimshme

Ky është konkluzioni nga mbledhja e mbajtur të hënën në zyrën e kryetarit të komunës së Bujanocit, Nagip Arifit, me anëtarit e shtabit për emergjencë. Pas raportimeve nga anëtarët e këtij shtabi është thënë se shumica e këtyre

27.Aug.2012 23:38
“Politikanët më të pabesë”

“Politikanët më të pabesë”

Në anketën e realizuar nga portali informativ Titulli.com doli që politikanët janë ata që nuk e kanë besimin e qytetarëve. Në pyetjen se kujt i besoni më shumë ? hoxhallarëve, politikanëve apo gazetarëve, doli që hoxhallarët janë

27.Aug.2012 15:51
Presheva rrezikohet nga zjarret

Presheva rrezikohet nga zjarret

Nga orët e mesnatës pjesa lindore e qytetit të Preshevës, saktësisht pjesa nën varrezat e qytetit u përfshi në flakë e cila kalonte lartësinë mbi tri metra. Këtë edhe më të fuqishme e bënte era cila herë pas here ishte mjaftë e furi

27.Aug.2012 12:04
Lugina, “zorrë qorre” e Kosovës

Lugina, “zorrë qorre” e Kosovës

Në kohën kur qeveria në Prishtinë ka pranuar të negociojë me Beogradin edhe për çështjet politike, në Luginën e Preshevës janë shtuar zërat politikë që në kuadër të këtyre negociatave të shtrohet edhe çështja e tri komunave të

27.Aug.2012 10:41
Halimi: Të trajtohemi si serbët në Kosovë

Halimi: Të trajtohemi si serbët në Kosovë

Çështjet e shqiptarëve që jetojnë në Serbi dhe serbëve që jetojnë në Kosovë, e sidomos në veri të vendit, mbeten sfida për të dyja vendet, por edhe për komunitetet në fjalë, vlerësojnë politikanët shqiptarë të Luginës së Pres

26.Aug.2012 06:18
Rikthehen zjarret në Bujanoc

Rikthehen zjarret në Bujanoc

Këto ditë të nxehta kanë bërë që zjarret të rikthehen në komunën e Bujanocit, respektivisht në fshatin Nesalcë. Zjarret i janë afruar shtëpive të këtij fshati diku rreth pesëdhjetë metra, ndaj dhe rrezikohen edhe banorët e këti

25.Aug.2012 18:05
Presheva me reduktime të ujit, shkak thatësira

Presheva me reduktime të ujit, shkak thatësira

Të gjitha familjet që furnizohen me ujë të pijshëm nga ujësjellësi i Toplikut, do të kenë edhe ditëve të ardhshme reduktime të ujit, raporton tvp. Kjo bëhet për shkak të thatësisë së madhe që ka kapluar rajonin tonë, ndërsa re

25.Aug.2012 11:37