Londër: Festohet Pavarësia e Kosovës
Kulturë

Londër: Festohet Pavarësia e Kosovës

17.Feb.2020 09:27
0

Shqiptarët nga Londra festuan 12-vjetorin e pavarësisë, të shpallur më 17 shkurt.

Është bërë e ditur se komuniteti shqiptar në Kilburn të Londrës feston Ditën e Pavarësisë së Kosovës në ambientet e shkollës shqipe “St’Augustin”, organizuar nga shoqata shqiptare “Ardhmëria” në bashkëpunim me shoqatën “Arbëria” dhe “Peja”, shkruan albinfo.ch.

Ardhmëria, në bashkëpunim me shoqatën Arbëria, shoqatën Peja dhe të tjera festuan Ditën e Pavarësisë së Kosovës në ambientet e shkollës shqipe St’Augustin, Kilburn, Londër. Salla ishte e mbushur me entuziazëm dhe pjesëmarrje të madhe, ku spikatën ngjyrat më të bukura të kostumeve tradicionale dhe larmia e shqipes së folur, nëpërmjet vjershave të fëmijëve të të gjitha niveleve.

Kënga e rapsodëve dhe zëri i rinisë së talentuar u shpalosën si flamuri i lirë i Kosovës. Pas fjalës së hapjes nga zoti Lutfi Vata, falenderimit të grupit organizues dhe fjalës së rastit nga ambasadori i nderuar i Republikës së Shqipërisë, zoti Qirjako Qirko, skena hapi siparin e çasteve të paharruara. Gëzuar, Kosovë!

Një falënderim i veçantë u shkon nxënësve për performancën, mësueseve Aida Haziri, Klodiana Gjona, Kela Dede, Artiola Vladi, Rozana Hykaj, Matilda Halili, Shukrije Mustafaj, Anila Kadija për punën, prindërve për ndihmesën.

 

 

 

Fotografia e Shoqata Ardhmëria

Fotografia e Shoqata Ardhmëria

Fotografia e Shoqata Ardhmëria

Fotografia e Shoqata Ardhmëria

 

Një përvjetor i ri me pritje të reja
Ndërroi jetë portieri legjendar i Manchester Unitedit
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration