Lëngu i domates zvogëlon mundësinë e sulmit në zemër dhe kancerit të prostatës
Trupi dhe shëndeti

Lëngu i domates zvogëlon mundësinë e sulmit në zemër dhe kancerit të prostatës

03.Oct.2018 10:20
0

Lëngu i domateve, ose siç e njohim ne salca e domateve, është shumë e dobishme për organizmin e njeriut, kjo sepse përmban disa acide, të cilat janë të nevojshme për metabolizmin.

Ne zakonisht e marrim të gatshëm në supermarket, por ai që ka vlera të vërteta është lëngu i freskët i domateve.

Kur ne e konsumojmë salcën e blerë nuk dinë se kur domatet konservohen dhe zihen, ato bëhen inorganike dhe të dëmshme për trupin tonë.

Ndërsa lëngu i freskët i domates përmban shumë sodium, kalium, kalcium, magnez, vitamina A dhe të tjerë elementë të nevojshëm.

Ekspertët thonë se domatet përmbajnë veti ushqyesve thelbësore që ndihmojnë në rigjenerimin e muskujve dhe uljen e presionit të gjakut.

Domatet gjithashtu përmbajnë likopene, e cila ndihmon për të luftuar sëmundjet e zemrës dhe kancerin, duke zvogëluar mundësinë e sulmit në zemër dhe kancerit të prostatës.

Varka e Thaçit fundos ministrin Abelard Tahiri
Instagrami bie nga sistemi
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration