Lavrovi bën thirrje për zbatim të marrëveshjeve Kosovë –Serbi
Rajoni dhe Politika

Lavrovi bën thirrje për zbatim të marrëveshjeve Kosovë –Serbi

21.Sep.2018 14:01
0

Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov ka thënë se Rusia e përshëndet dialogun ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit si dhe ka bërë thirrje që marrëveshjet që arrihen nga ky dialog të zbatohen.

“Është e nevojshme të respektohen parimet e rezolutës 1244. Ne e përshëndesim dialogun e drejtpërdrejt ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit por më e rëndësishme është që ajo që arrihet përmes dialogut të realizohet vërtetë”, ka thënë Lavrov, gjatë një vizite që po realizon të premten në Bosnje- Hercegovinë, transmeton rel.

Ai ka theksuar se lojtarët e Jashtëm në Ballkan, nuk duhet të krijojnë ndonjë situatë konflikti dhe se asnjëri nuk duhet të mendojë se vetëm ai ka të drejtë të merret me situatën në Ballkan dhe të tjerët jo.

Pas takimeve me autoritetet e Bosnje Hercegovinës, Lavrov ka thënë se Rusia mbështet integritetin dhe sovranitetin e Bosnje Hercegovinës.

Nënshkruhet memorandumi për zhvillimin arkivor dhe digjitalizimin e dokumenteve
Rashiti: Këta janë katër skenarët e përfundimit të dialogut në mes Kosovës dhe Serbisë
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration