Kush ishte presidenti serb që donte të merrte pjesë në varrimin e Rugovës, por nuk u pranua nga familjarët
Rajoni dhe Politika

Kush ishte presidenti serb që donte të merrte pjesë në varrimin e Rugovës, por nuk u pranua nga familjarët

22.Jan.2020 07:22
0

Familja e presidentit të ndjerë dhe institucionet e Kosovës e kishin refuzuar kërkesën e tij.

Ish-presidenti i Serbisë, Boris Tadiq, kishte deklaruar se ka dashur të marrë pjesë në funeralin e Ibrahim Rugovës. Megjithatë, familja e presidentit të ndjerë dhe institucionet e Kosovës e kishin refuzuar kërkesën e tij.

 

Këto palë kishin thënë përmes një deklarate se nuk është momenti i duhur që Tadiqi të marrë pjesë në varrim.

Image

Tadiq kishte thënë se ka dashur të marrë pjesë në ceremoninë e varrimit të Rugovës në shenjë mirësjelljeje, raporton Express.

Në ceremoninë e varrimit të presidentit Rugova kishin marrë pjesë shumë personalitete të njohura. Ai vdiq më 21 janar të vitit 2006 pas humbjes së betejës me kancerin.

Sinani: Nuk kalkulojmë dëmin lokal të PVD-së për listën parlamentare me APN
Borë deri në kulm, kanadezët bllokohen brenda shtëpive (foto)
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration