Kur preferohet të pihet kafja e mëngjesit
Trupi dhe shëndeti

Kur preferohet të pihet kafja e mëngjesit

06.Nov.2018 10:25
0

Efekti i kafesë është më i dukshëm nëse atë do ta pini rreth orës 10:00 të mëngjesit.

Gjatë kësaj kohe kafeina vepron në mënyrë më efikase në trupin tuaj, arrin të ju zgjojë më shumë dhe të ju jap më shumë energji, transmeton KP.

Krahasuar me kafen e orës 08:00 ose 09:00, kafja e konsumuar rreth orës 10:00 ka më shumë ndikim. Para orës 10:00 kafja nuk funksionon, të paktën jo ashtu dhe aq shumë sa keni menduar.

Gjatë kësaj kohe kafeja është e panevojshme për shkak të kortizonit, një hormon steroid, i cili lirohet në trup në mëngjes dhe vepron si një kafeinë natyrale.

Nivelet më të larta të kortizonit sekretohen pikërisht në mes orës 08:00-09:00, dhe ai ndikon duke na dhënë energji dhe duke na zgjuar.

 

 
Sot Amerika voton për nivele të ndryshme pushteti
Nga 2025-ta Hardiskët me 100 TB hapësirë, realitet
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration