Kosova dhe Serbia me versione të ndryshme për dështimin e mbledhjes së CEFTA-s
Rajoni dhe Politika

Kosova dhe Serbia me versione të ndryshme për dështimin e mbledhjes së CEFTA-s

06.Dec.2018 19:38
0
Delegacioni i Kosovës dhe ai i Shqipërisë, janë larguar nga takimi i “Javës së CEFTA”-s, menjëherë kur është prezantuar delegacioni nga Serbia.
 
Mediat e Serbisë, shkruajnë se përfaqësuesit e Kosovës dhe të Shqipërisë janë larguar nga “Java e CEFTA”-s që është duke u mbajtur në Prishtinë, transmeton lajmi.net.

Duke iu referuar një njoftimi të qeverisë së Serbisë, mediat serbe shkruajnë se menjëherë kur është prezantuar delegacioni i Serbisë, përfaqësuesit e Kosovës dhe të Shqipërisë janë larguar nga ky takim.

Sipas medieve serbe, përfaqësuesit e Serbisë pavarësisht vendosjes së taksës prej 100 për qind për mallrat e serbe, ata tentuan që të përçojnë një mesazh tolerance, transmeton më tutje lajmi.net.

Sipas njoftimit të qeverisë serbe, në fillim të takimit, përfaqësuesi i Serbisë kanë përsëritur qëndrimin e tyre që Kosova të heq taksën e vendosur prej 100 pqr qind, duke e cilësuar si një masë radikale dhe të paligjshme ndaj Serbisë.

Sipas qeverisë serbe, kjo masë doganore është diskriminuese dhe është në kundërshtim me marrëveshjen e CEFTA-s dhe të Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit (MSA).

Në anën tjetër, vetë ministri i Tregtisë dhe Industrisë së Kosovës, Endrit Shala, ka thënë për televizionin “T7”, se arsyeja përse është ndërprerë mbledhja ka qenë për shkak se përfaqësuesit e Serbisë shtetit të Kosovës i janë referuar si “Kosovë dhe Metohi”, shkruan lajmi.net.

“Këto delegacione nuk kanë pranuar të marrin pjesë deri mbrëmë kur kanë treguar se janë të interesuar të vijnë. Atyre u kemi ofrua të gjitha lehtësirat që të marrin pjesë në takimet e CEFTA-s. Kryesuesi i CEFTA-s dhe zyrtarët e MTI-së i kanë pasur instrukcionet që askush që merr pjesë në këto takime nuk guxon t’i referohet Kosovës në terma jo shtetëror.

Përfaqësuesi i Serbisë i është referuar Kosovës si Kosovë e Metohi, dhe mbledhja nuk ka vazhduar”, ka deklaruar Shala.

Tutje ai ka thënë se askush nuk do t’i referohet ndryshe Kosovës përveçse Republikë derisa ai të jetë në krye të MTI-së.

“Sa të jem në krye të MTI-së nuk do të lejojë askush t’i referohet Kosovës ndryshe”, deklaroi Shala. /Lajmi.net/

SHBA-ja kundërshton NATO-n, mbështet ushtrinë e Kosovës
Ambasadori i ri amerikan përkrah transformimin e FSK-së në ushtri
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration