Konsumimi i këtij fruti përshpejton humbjen e peshës
Trupi dhe shëndeti

Konsumimi i këtij fruti përshpejton humbjen e peshës

09.Nov.2018 09:26
0
Fruti si avokado është i lartë në yndyrna të ngopura, të cilat ndalojnë shtimin e sheqerit në gjak. Vetëm një gjysmë avokado përmban 10 gram yndyra të shëndetshme.
 
Një studim i publikuar në Institutin Kombëtar të Shëndetësisë zbuloi se njerëzit që konsumonin avokado në një vakt të ditës ndjeheshin 23% më të kënaqur dhe kishin një dëshirë më të ulët prej 28% për konsum gjatë pesë orëve të ardhshme, krahasuar me njerëzit që nuk konsumonin frutin, transmeton lajmi.net.

Ndërsa një tjetër studim i 17,567 pjesëmarrësve në sondazhin NHANES në ShBA zbuloi se njerëzit që hanin avokado peshonin më pak, kishin BMI më të ulët dhe yndyrë të ulët të barkut.

Avokadot shpesh shquhen si “super-ushqime” dhe është e lehtë të kuptohet pse. Fruti popullor përmban një shumëllojshmëri të gjerë të ushqyesve, duke përfshirë 20 vitamina dhe minerale të ndryshme.

Ky frut është gjithashtu një burim i madh i fibrave të tretshëm, ideale për të ndihmuar humbjen e peshës, sepse ajo formon një xhel me ushqim në traktin tuaj të tretjes, duke e ngadalësuar atë ndërsa proceson.

Studimet kanë treguar se ky lloj i fibrave mund të ndihmojë në përshpejtimin e humbjes së peshës, pasi  ju bën të ndiheni më të plotë për më gjatë./Lajmi.net/

Nëse tentoi me të vërtetë të gjuajë në portë, është goli më i mirë në Europa League
Mbappe shpreson ta fitojë Topin e Artë: Kam bërë gjithçka çfarë munda në vitin e fundit
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration