Konsumimi i alkoolit nga dy prindërit para shtatzënisë i rritë shanset që bebja të lindë me defekte në zemër
Trupi dhe shëndeti

Konsumimi i alkoolit nga dy prindërit para shtatzënisë i rritë shanset që bebja të lindë me defekte në zemër

04.Oct.2019 16:22
0

Që të dy prindërit duhet të shmangin konsumimin e alkoolit para se të provojnë që gruaja të mbetet shtatzënë, sipas hulumtimeve të reja.

Rreziqet që i sjell konsumimi i alkoolit nga nëna veçse dihen, por studimi i ri thotë se edhe baballarët duhet ta shmangin alkoolin, transmeton Telegrafi.

Shkencëtarët thonë se dy prindërit duhet ta shmangin alkoolin për t’u mbrojtur nga defektet e lindjes në zemër.

Ky konstatim është arritur pas analizimit të të dhënave nga 55 studime të cilat datojnë qysh prej vitit 1991.

Hulumtuesit thonë se konsumimi i alkoolit nga meshkujt para ngjizjes së bebes mund të ndërlidhet me një rritje prej 44% të rrezikut të problemeve të zemrës.

Ekspertët shëndetësorë kanë sugjeruar që meshkujt të heqin dorë nga alkooli 6 muaj dhe nënat 1 vit para se të provojnë të mbesin shtatzënë.

Përveç se konsumimi i alkoolit i rritë shanset që bebja të lindë me defekte të zemrës, gjithashtu alkooli e dëmton seriozisht edhe shëndetin prindërve.

Vlen të ceket se ky studim është publikuar në revistën “European Journal of Preventive Cardiology”.

Tri tregimet e një qyteti
Zvicra publikon listën me lojtarët e ftuar, kësaj radhe ftohen vetëm dy shqiptarë
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration