Këmbana më e madhe në botë e prodhuar në Poloni është gati për t’u nisur për Brazil
Atraktive

Këmbana më e madhe në botë e prodhuar në Poloni është gati për t’u nisur për Brazil

21.Sep.2018 11:02
0

Këmbana më e madhe në botë, e cila peshon 55 ton, e prodhuar posaçërisht në Poloni për Bazilikën e Atit Hyjnor të Përjetshëm në Trindade, një vend i rëndësishëm pelegrinazhi në Brazil, u prezantua të enjten e parë në Krakovë, ish-kryeqendrën mbretërore të Polonisë.

“Kjo ka qenë sfida më e madhe për uzinën tonë të shkrirjes pasi përgatitjet dhe testet zgjatën pothuajse katër vjet”, u shpreh për median pronari i saj Piotr Olszewski, duke pranuar se prova e parë kishte qenë e pasuksesshme.

Forma nuk ka mbajtur dhe më pas u shfaqën plasaritje dhe të çara të vogla gjatë procesit të derdhjes së metalit.

Metali është një bashkim 78% me material bakri dhe 22% kallaji. Na u deshën t’ia nisnim gjithçka nga e para, por përpjekja e dytë u kurorëzua me sukses, përcjell ATA.

I gjithë procesi u krye në Krakovë në një uzinë shkrirjeje e cila iu dedikua veçanërisht këtij projekti .

11 rregullat që, sipas Bill Gates, nuk i mësoni në shkollë
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration