KE ndan 38 milionë euro për shëndetësinë në Ballkanin Perëndimor
Rajoni dhe Politika

KE ndan 38 milionë euro për shëndetësinë në Ballkanin Perëndimor

25.Mar.2020 23:24
0

Komisioni Evropian (KE) ka ndarë 38 milionë euro për të ndihmuar sektorët e shëndetësisë në vendet e Ballkanit Perëndimor, në kohën e pandemisë së sëmundjes COVID-19.

Lajmi është konfirmuar nga komisionari për Zgjerim i Bashkimit Evropian, Oliver Varhelyi.

Përmes një postimi në Twitter, ai ka thënë se i ka informuar kryeministrat e të gjashtë vendeve të rajonit për këtë vendim.

"Ne ndajmë 38 milionë euro për mbështetje të drejtpërdrejtë për sektorët e shëndetësisë dhe parashikojmë rishpërndarjen e mbi 373 milionë eurove për rimëkëmbjen sociale dhe ekonomike", ka thënë Varhely në Twitter.

Ballkani Perëndimor, ashtu si edhe vendet e tjera të botës, po përballet me sëmundjen COVID-19, të shkaktuar nga një koronavirus i ri.

Në Kosovë aktualisht janë 63 persona të infektuar, ndërsa një pacient ka humbur jetën.

McGregor do të ndihmojë spitalet në Irlandë me pajisje mbrojtëse në vlerë një milion euro
81 raste të reja me COVID-19 në Serbi
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration