Jared Harris dhe Lee Pace në serinë “Foundation” të Apple
Kulturë

Jared Harris dhe Lee Pace në serinë “Foundation” të Apple

25.Oct.2019 15:12
0

Apple ka njoftuar se aktorët Jared Harris dhe Lee Pace do t’i luajnë rolet kryesore në serinë e ardhshme të Apple+ të quajtur Foundation, bazuar në serinë letrare me po të njëjtin titull nga Isaac Asimov.

“Foundation” e sjell tregimin epik të “The Foundation”, një grupi të të përndjekurve të cilët zbulojnë se mënyra e vetme për ta shpëtuar perandorinë Galaktike nga shkatërrimi është të rebelohen.

Harris do ta luajë Hari Seldonin, gjeninë matematikor i cili e parashikon shkatërrimin e perandorisë, ndërsa Pace do të jetë Brother Day, perandori aktual i galaktikës, shkruan KOHA Ditore.

David S. Goyer do të jetë showrunneri dhe producenti ekzekutiv i serialit.

Fillimisht i botuar si një tregim i shkurtër në vitin 1942, Foundation ishte një trilogji për dekada të tëra para se të shtohej më shumë material dhe i gjithë tregimi të shtrihej në shtatë romane.

Duket sikur për vite të tëra po pritet një adaptim i vërtetë. Roland Emmerich kishte provuar qysh në vitin 2011 ta bënte filmin për Sony, por në vitin 2014 ai i humbi të drejtat të cilat i kishte marrë HBO me shpresën se Jonathan Nolan do ta shndërronte atë në një seri, por ai vendosi ta bënte Westworld.

Tani gjithçka është në duart e Apple, kompani kjo e cila nga 1 nëntori po fillon me streaming platformën e vet Apple+, në të cilën do të përfshihet edhe Foundation, por data e shfaqjes së serialit nuk është caktuar ende.

copy(/home/titulli/public_html/images/image/ohn%20harris.jpg): failed to open stream: No such file or directory
Dëmtimi pengon rinovimin, Neymar largohet verën e ardhshme nga PSG
Ishte 1300 vjeçar, dinari nga “Dinastia e parë e Islamit” shitet për 4,7 milionë dollarë
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration