Janjiq: Të huajt i thanë Vuçiqit se nuk ka kohë, çka ka bërë nga viti 2016 me idenë e shkëmbimit të territoreve?
Rajoni dhe Politika

Janjiq: Të huajt i thanë Vuçiqit se nuk ka kohë, çka ka bërë nga viti 2016 me idenë e shkëmbimit të territoreve?

21.Jul.2020 07:55
0

Në kohën e nënshkrimit të Marrëveshjes së Brukselit në vitin 2013, Aleksandar Vuçiq ishte një “djalë që premton”, dhe sot ai është një “djalë që nuk e përmbush”, tha në një intervistë për FoNet presidentin e Bordit Drejtues të Forumit për Marrëdhënie Etnike Dushan Janjiq dhe

Presidenti i Serbisë ende nuk është shlyer si Boris Tadiç, por ai është në një pozitë të ngjashme dhe ka akoma ca kohë.

Kur u pyet nëse dhe në çfarë mase ndryshon qëndrimi i Bashkimit Evropian ndaj Presidentit të Serbisë në raport me vitin 2013, kur u nënshkrua Marrëveshja e Brukselit, ai u përgjigj në serinë e bisedimeve Kvaka 23 se çështja e “besimit dhe besueshmërisë” tani është duke u ngritur.

Janjic tha se dyshimet kishin filluar, megjithëse ende nuk ishte vendosur se ishte “një anije nga e cila mund të shpëtonte”.

Ai vuri në dukje se “ata që investuan më shumë në Vuçiq”, siç janë populli gjerman, britanikët dhe amerikanët, tashmë po aktivizojnë mekanizmat e tyre të “bërjes së dijes se ai duhet të ndryshojë gjërat ose ata do ta ndryshojnë atë”.

Sa i përket vazhdimit të dialogut ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës, ai vuri re një ndryshim pozitiv në krahasim me takimet e mëparshme të këtij lloji, sepse tani ai përfshin “informacione themelore” nga takimi, dhe përjashton “emocionet dhe pikëpamjet për çështje të së ardhmes së largët”.

Ai vlerëson se “mbase ndërkohë ata mësuan diçka nga Richard Grenell”, dhe kjo do të thotë të provojnë me një pozicion “fitues”, në vend se me histori “diçka duhet të humbasë në mënyrë që ai të fitojë të kundërtën”.

Duke folur për temat që u hapën në Bruksel, Janjiç deklaroi se “nuk mund të zgjidhen nëse nuk ka marrëveshje politike, por që, mbi të gjitha, ato nuk mund të zgjidhen nëse negociatorët nuk kanë një vizion”.

Ai e sheh rinovimin e dialogut midis Beogradit dhe Prishtinës si “vala e dytë, dhe jo një kulm i ri, vala e parë”, megjithëse vëren se “këto nuk janë dy procese të ndryshme, por një vazhdimësi”. Janjiç vlerëson se situata do të jetë më e qartë pas formimit të Qeverisë së re të Serbisë.

“Edhe Amerika dhe Rusia janë të pranishme në dialog”

I pyetur nëse çështjet mbi Kosovën do të zgjidheshin jashtë Beogradit nëse Serbia nuk pranon një marrëveshje ligjërisht të detyrueshme ose të lejojë anëtarësimin e Kosovës në KB, Janjic u përgjigj se “një marrëveshje ligjërisht e detyrueshme, çfarëdo që të thotë kjo, përfundimisht do të pranohet”. Ai beson se detyrimi ligjor i asaj marrëveshje do të nënkuptojë “ndryshimin e rregullave të brendshme”.

Siç tha ai, “nëse Serbia dëshiron të përparojë, ajo nuk duhet të bëjë atë që Vuçiqi ka bërë që nga viti 2016 me idenë e shkëmbimit të territoreve, të cilat në të vërtetë inkurajuan pozicionin për njohjen”, dhe në të njëjtën kohë inkurajoi forcën e argumenteve të Gjermanisë për dy modelet gjermane “.

“Shqetësimi im tani është që skena politike gjermane të mos kthehet kundër nesh,” paralajmëroi Janjic, duke argumentuar se ai kishte frikë se lobistët e Vuçiç do të vazhdonin të flisnin për ndarje, “raporton Fonet.

Sipas mendimit të tij, qeveria në Serbi duhet ta bëjë të njohur “se ky është një proces i gjatë, por që problemet mund të zgjidhen shpejt përmes njohjes së realitetit të Kosovës, duke hequr dorë nga e ashtuquajtura terminologji. shtet ose Prishtinë ”dhe duke pranuar faktin se është“ Republika e Kosovës ”.

Siç sqaroi, ne nuk po dërgojmë një ambasador në të, por ne po normalizojmë marrëdhëniet me të në dy hapa, me hapin e dytë të jemi njohje e plotë, e cila duhet të lihet për të ardhmen, ndërsa ndërkohë do të shpëtohemi nga të gjitha problemet e tjera të ndërsjella.

Megjithë anulimin e takimit në Uashington, Janjic pretendon se Amerika është shumë e pranishme, gjë që mund të shihet nga takimi (i Dërguari Special i BE për Dialog) Miroslav Lajcak me (Përfaqësuesin Special të Departamentit të Shtetit për Ballkanin Perëndimor) Matthew Palmer përpara takimit në Bruksel.

Ai kujtoi se rusët ishin gjithashtu të pranishëm dhe të informuar, sepse Lajçak gjithashtu vizitoi Moskën, por ai e kundërshtoi Përfaqësuesin e Lartë Evropian për Punë të Jashtme dhe negociatorin kryesor të BE për “mirësjelljen e të gjithëve”.

Ata vijnë nga vendet që nuk e kanë njohur Kosovën, dhe “ata duhet t’i përmbahen Rezolutës nga 2011 dhe të lënë mënjanë Rezolutën 1244”, tha Janjiç./Gazetaere/

Thaçi kërkon koordinim mes Uashingtonit dhe Brukselit për dialogun
Vaksina e Oksfordit kundër koronavirusit shkakton reagim imunitar
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration