Ja sa kalori harxhoni përgjatë pastrimit të shtëpisë
Trupi dhe shëndeti

Ja sa kalori harxhoni përgjatë pastrimit të shtëpisë

18.Apr.2019 19:34
0
Palestra, vrapim, not, ngjitje, këto janë vetëm disa nga mënyrat për të qëndruar të arsyeshme ose të humbasin peshën shtesë.
 
 Po sikur t’iu themi se kjo mund të jetë e tepërt? Në të vërtetë, ka aktivitete të përditshme, të cilat ndoshta na çojnë pa dijeninë për të djegur të njëjtën sasi të kalorive, nëse jo më shumë.

Për çfarë po flasim? Natyrisht pastrim në shtëpi! Çdo ditë, larja, pastrimi, gatimi dhe gjithëpërfshirja përfaqësojnë një aktivitet fizik të papritur të rëndësishëm, të aftë për të na humbur kaloritë e tepërta. A nuk e beson? Le të analizojmë në detaje se çfarë përfitimesh sjellin aktivitetet individuale.

Larja e dyshemesë mund të djegë deri në 114 kalori për rreth gjysmë ore, ndërsa 96 janë të djegura kur pastrojmë shkallët.

Ushqimi me siguri rrit kalorinë, por përgatitja e ushqimit nga ana tjetër përfshin një sasi të madhe të energjisë: në fakt, 200 kalori konsumohen për një orë e gjysmë të shpenzuar në kuzhinë, ndërsa arrin 20 përsa i përket shpenzimeve.

Palosja e rrobave mund të duket stresuese, por ndoshta kjo mund t’ju sjellë në një humor të mirë nëse mendoni se rrobat e thara mund t’ju ndihmojnë të shkatërroni 50 kalori, ndërsa hekurosja edhe 150!

Në fund të ditës, pas shumë punësh, është koha për të fjetur … por me dijeninë se mëngjesi i ardhshëm mund të filloni në këmbë të drejtë duke humbur 100 kalori për 30 minuta duke rregulluar shtratin. A jeni gati për këtë palestër atëherë? /Sovrani/

 

Çka përmban filmi “Kufiri i Ballkanit” që nuk po shfaqet në Bujanoc (video-trailer)
5 arsye pse nuk duhet ta lini mëngjesin
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration