Investimi i madh në Shqipëri me 6.5 milionë euro dhe 600 të punësuar
Rajoni dhe Politika

Investimi i madh në Shqipëri me 6.5 milionë euro dhe 600 të punësuar

14.Feb.2019 10:09
0

Një ndër kompanitë e njohura në botë për prodhimin e elementeve elektrike të automjeteve ka hyrë zyrtarisht në Shqipëri, ku do të zhvillojë aktivitetin e saj.

Kompania nga Koreja e Jugut “Yura Corporation” ka vendosur të zhvillojë aktivitet në Shqipëri pas negociatave të zhvilluara më herët.

Ministrja e Financave dhe Ekonomisë së Shqipërisë, Anila Denaj, priti në një takim zyrtar përfaqësuesin e kësaj kompanie Lukas Nam.

“Pasi bëmë një studim edhe në vendet e tjera të rajonit, zgjodhëm Shqipërinë për të investuar për shkak të fuqisë punëtore të kualifikuar, kostove konkurruese, pozitës gjeografike, si dhe incentivave lehtësuese nga ana e qeverisë shqiptare dhe përkrahjes të AIDA-s”, u shpreh Nam, transmeton ‘Scan’.

Referuar njoftimit zyrtar, plani i biznesit i propozuar nga kjo kompani synon zhvillimin e zonës më një sipërfaqe rreth 4.9 ha, pronë shtetërore, e njohur si “Baza e Tubove” që ndodhet në Zhupan të Fier.  Kjo zonë është përcaktuar si zonë me përparësi zhvillimi për këtë industri nga qeveria në 2018, përcjell albinfo.ch.

Aktiviteti ekonomik i “Yura”, do të fillojë në Shqipëri brenda vitit 2019, ku do të punësohen rreth 600 punonjës, ndërsa vlera e  investimit  është parashikuar 6,5 milionë euro në fazën e parë.

Faza e dytë e këtij projekti parashikon një ri-investim me 13 milionë euro dhe numrin e punonjësve me 1100 vetë.

Në planet afatgjata kompania parashikon edhe hapjen e dy fabrikave të tjera në Shqipëri, me një numër total punonjësish rreth 4000 vetë.

Aktualisht “Yura” operon në 12 vende të botës,  me 60 fabrika në sektorin e prodhimit të sistemeve elektrike dhe pjesëve elektrike për automobilë, për kompani, si:  Kia dhe Hyundai, AUDI, dhe Mercedes-Benz.

copy(/home/titulli/public_html/images/image/hqiperia-republike.jpg): failed to open stream: No such file or directory
A shkakton presioni i lartë i gjakut dhembje koke apo simptoma të tjera
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration